BIJ DE VOORPLAAT MIJN TROUWERIJ De meesten van U hebben natuurlijk wel eens een Indonesisch huwelijk als genodigde meegemaakt. Maar ik kan U verzekeren, dat het werkelijk duizend maal anders is, wanneer je zelf op zijn Indonesisch trouwt, dus zelf het "feest varken'' bent en in de dagen ervoor in de "organisatie" zit. (Vooral als je dit naast een zeer drukke reklamebaan moet doen die vanwege de Jakarta Fair op volle toeren draait!) Maar laat ik U wat vertellen over mijn trouwerij van een maand geleden. pen aanbrengen en aantrek ken. Vakwerk in één woord, want ik herkende mijn eigen vrouw gewoon niet I I Het BS-deel is ook hier een kwestie van een kwartiertje. Daarna nog even een kleine "get-together" met de getui gen en familie en toen bra ken we het feestje op, want ik zat immers tot over de oren in het werk? Ik stapte dus gauw op het motortje en En het komt niet zoveel voor, dat ééntje daaruit met een buitenlander trouwt. En daar hadden een heleboel familieleden wel de verre reis naar Jakarta voor overI I Ik wist dan ook niet wat ik zag, toen ik uit de taxi stapte. De zit/eetkamer en mijn kleine kantoortje waren volkomen kaal gesloopt en 22 (twee-en-twintig) prachtig witte brede grijnzen wensten me een hartelijk welkom uit Holland toe! "Ik kan ze toch onmogelijk naar een hotel sturen, nietwaar?" begroette mijn lieve zachte Javaanse mij strijd lustigI Nou ja, wat moet je daar nou op zeggen? Maar het was be slist geweldig gezellig. 'sNachts toch nog wel een beetje behelpen, dat wel. Uji had nog 2 bultzakken erbij gekocht en vele tikars. Die werden 's avonds in de lege kamers uitgespreid en ie dereen zei ons, dat ze prima sliepen De matrassen werden hoofdza kelijk voor de kleintjes gereserveerd. En verder waren de randen het hoofd- snelde naar het werk kussen voor de slapers. De rest van Door allerlei omstandigheden moest het in 2 étappes gebeuren. Ik trouwde "Sipil", dus de BS, op de 21ste juni. (Kortste nacht op het Noor delijk halfrond, dus langste hier op het Zuidelijkehaha-ahum!) De receptie zelf had 2 weken later plaats. Over het Sipil-gedeelte kan ik eigen lijk kort zijn. Maar vanaf deze plaats nog even een welgemeend en loeihard "Terima Kasih Banjak Betoel" voor Oom Hoegeng en Tante Meri, die Uji en mij werkelijk met alles zó fantas tisch geholpen hebben, alsof we hun eigen kinderen waren! Tante Meri's hobby is o.a. "Het Javaanse Huwelijk". Maar dan ook werkelijk helemaal kom pleet en authentiek tot in de kleinste details. Ze heeft ook alle spulletjes ervoor, van de kleinste speld tot het grote bruidsbed toe! Bruid Uji, die notabene nog nooit in sarong en ka- baya gelopen had, heeft ze voor deze beide étappes ook alles geleend, hei- Maar ja, dit moest wel zo, want een dag later vertrok ik Hollandwaarts voor een dienstreis van maar een weekje en ik liet mijn gloed nieuwe vrouwtje achter! Maar Uji en ik hadden afgesproken, mijn terugkeer uit feestje zouden het lichaam lag op de tikar op de grond. De volgende dag heel even naar kan toor. Alleen om me even te melden en te checken of alles wel verlopen was zoals vóór die week in Holland geplanned was. Alles gelukkig okay en ik ging dan ook als een idioot aan de slag om alles nog even te regelen. Let wel: ALLES. En daar had ik nog dat we direkt na Holland receptie geven. Ondertus sen kon Uji tij dens mijn weg wezen alvast een hele hoop oe- roessen, maken en bestellen. Bijv.: nummer sa- toe en tentdak huren voor de tuin. Het is nu dan wel hartje droge tijd, maar met die A-bom- proeven je- ken niet wete Tijdens de receptie. Daar zit je dan netjes te zijn in het bloedhete --nietwaar?! Ver- pa^' maar handjes geven en lief glimlachend bedanken der al de tafels en onc'ertussen jaloers te kijken naar de gasten die lekker °toelen borden vr'j ron(flopen met een koel drankje en een lekker hapje bestek en wat al niet. O ja, natuurlijk niet te vergeten, die enorme kingsize potten en pannen om alle hap jes te bereiden. Zo gezegd, zo gedaan. Maar toen ik na een doodvermoeiende Hol land week weer thuis was, bleek dat er nog maar bitter weinig ge Omringd door een paar van mijn nieuwe schoonzusters, Uji en één van de neefjes. net anderhalve dag de tijd voor. Zon dagavond zou het feest zijn en het was alsof heel Jakarta receptie hield, want wat een moeite om één tentdak te pakken te krijgen. (Pas 2 weken later hoorde ik het waarom. Onbewust trouwden we in de maand Redjeb van de Javaanse kalender en dat schijnt de beste maand te zijn voor dit soort verbintenissenI) daan was! En danI Gelukkig toch nog één tent weten te Ze had het veels te krijgen en toen ik om 5 uur Zondag middag ook nog met 150 stoelen thuis kwam, waren we klaar. Hadden we nog net anderhalf uur om uit te blazen, te baden en een net pakkie aan te trekken. En Uji kon nog gauw even naar de kapper rennen, om zich van modern meisje te metamorferen tot Javaans bruidje oude stijl. druk gehad met heel andere dingen. Zoals plaats maken voor de vele logees. Dat zit zo: Uji is een Jogyaasche. Nummer 8 uit een groot gezin en uit een nóg veel grotere familie. 2

Tong Tong | 1977 | | pagina 2