"mm dingin- AFRIKAANSE INHEEMSE GENEESKUNDE Ginds, in mijn moederland, zeiden ze het al tegen mij: je hebt "tangan-din- gin". Alles, wat je met je handen doet, lukt, wordt goed en/of beter. Als kind let je er niet op; groter, een ietsje meer en nu ouder, begin ik eraan te denken. Ja, ik ga terug denken. Ik heb b.v. nooit naailessen gehad en kreeg thuis als no. 10 en als peuter wees geworden, altijd afleggertjes tot het mij begon te vervelen. 10 jaar en ik kocht voor een paar duppies van m'n zakgeld een lapje, stak er de schaar in en naaide de stukken aan elkaar, met de hand! En het werd wat! Trots ging ik daarin naar een verjaarspartij in het Parapatan gesticht. Het was nieuw en helemaal van mijzelf. Mijn eerste jurk. Ze vonden het allemaal mooi. Dat gaf moed en ik maakte ze nóg mooier, met strikjes, kantjes, strookjes. Later, veel later leerde ik arme kindertjes naaien, breien, haken. Nauwelijks volgens de regels van de kunst; gewoon voor eigen gebruik, tóch leuk en het was eigen prestatie! Bloemen, planten. Ze gedijen gewoon. Ze zijn ook een deel van mezelf - de natuur. Ik kan er niet buiten, m'n huis is er altijd vol mee. Mijn voortuin aan de Javaweg mocht er wezen. Ik had geen tuinman; kiezel voor kiezel was met de hand gedaan. Koken, bakken; alles wat ik brouwde, vond men lek ker. Kookboeken bezat ik niet. En hier in Nederland? Ik zat in de tram in A'dam. Een Chi nees zat naast me. Hij keek en keek naar mijn hand. Ik vond het maar eng en bedekte haar met de andere. Hij lachte breed en zei: "Als ik dat van u kopen kan!" "Wat?" vroeg ik. "Dat!" en hij wees naar mijn zwarte, grote moedervlek op mijn pols. "Tangan dingin!" oreerde hij. Ik lachte maar, wat moest ik anders? Geruïneerd aan gekomen, was en ben ik hier manusje van alles! Moet wel; klein weduwen- pensioen en een 16 j. zoon op H.B.S.. Van niets maakte ik iets, van sinaas- appelkisten, opgestapeld een wand- meubel. Mooi beplakt. Verf en kwast maakten m'n huisje fleurig en schoon. Ik voelde nauwelijks armoede, zo ge zellig en knus was alles. Tangan din gin! Als ik bij een zieke kom en m'n hand op het voorhoofd leg, dan wordt het altijd: even nog, je handen zijn zo koel! Ik ben nu bejaard en mijn han den gaan nog vaardig. Ik maak en naai nog mijn eigen spulletjes. Mijn flat heb ik helemaal zelf geschilderd, muren in verschillende harmoniërende tinten. Mijn stekjes en planten doen het geweldig en mijn zelf gebrouwen eten en baksels vindt men lekker. Mijn Hollandse schoondochter geniet van m'n kokkerellen en de prachtige groei van m'n plantjes verklaart ze: "Moes, je hebt groene handen!" Ik bekijk ze, mijn handen; gewone bruine handen! Ze helpen me overal mee. Tangan dingin P. JÜCH-ARNOLD nitfitiiuiiini'js z£L-y Zojuist verschenen: C. A. S. HERDENKINGSBOEK 1902-1977 216 pagina's en 180 foto's uit de mooiste jaren van de Carpentier Alting Scholen. Wie het boek op de reünie niet gekocht heeft kan nu bij boek handel Tong-Tong terecht. Prijs 37,50 porto 4, Beslist geen tweede oplaag De ons welbekende papaya schijnt be halve tongstrelende, ook nog genees krachtige kwaliteiten te bezitten. Zo bleek althans in het geval van de 31-jarige William Sharf, die in een Londens hospitaal een niertransplanta tie onderging. Tijdens deze operatie, waarvoor zijn moeder een nier afstond, traden com plicaties op die een infectie tot gevolg hadden. Deze infectie bleek niet te genezen door een behandeling met de gebruikelijke antibiotica. Een jonge arts, Dr. Christopher Rudge, had gedurende zijn verblijf in Zuid- Afrika kennis genomen van de zoge naamde papaya-behandeling en stelde voor deze inheemse geneeswijze als alternatief redmiddel toe te passen op William Sharf. Echter, eerst moesten de noodzakelij ke papayas opgetrommeld worden, en hiervoor werden de familieleden van de patient ingeschakeld die alle mark ten in Londen afstroopten, op zoek naar de wondervrucht. Uiteindelijk vonden zij haar bij Fortnum Mason op Picadilly. De papayas werden met spoed naar het Dulwich Hospital ge bracht, waar ze in repen werden ge sneden, die op de wond werden ge legd. 48 uur bleven ze daar liggen gedurende welke tijd ze een dermate afstotende lucht produceerden dat de medische staf gedwongen werd mas kers te dragen. Maar de behandeling hielp en de wond genas! "In Afrika", aldus Dr. Rudge, "zag ik hoe inboorlingen deze papaya-kuur toepasten op zweren en geinfecteerde wonden, en hoewel ik mij niet bepaald interesseerde voor inheemse genees wijzen viel het mij op dat deze be paalde behandeling wel degelijk vruch ten afwierp'. Hoogst waarschijnlijk be vat de papaya een bepaald soort en zyme die het genezingsproces bevor dert". Dr. Rudge zegt verder dat hij de pa paya-behandeling vooralsnog uitslui tend aanwendt in moeilijke gevallen waarin toepassing van gangbare anti biotica niet baadt. Hij gelooft echter dat bij behandeling van zweren bij be jaarden, de papaya vaker gebruikt kan en dient te worden. Zo volgt op alle glorie verval en ondergang, en wat in 't einde steeds weer overwint is de natuur. De groene tuinen behangen met hun eens zo kost'bre last, zijn uitgegroeid tot schaduwrijke wouden die nu over de stenen resten van menselijke macht hun forse brede kronen spreiden. Op de verbrokkelde kantelen van vroegere vestingwerken staat hier en daar, half weggezakt in het vermolmd affuit, een oud kanon, de loop nog steeds gericht naar zee voor het geval dat aan de verre kim in 't trillend zonlicht toch op een kwade dag nog eens het zeil van een vijandelijk schip mocht dagen. In kleine pyramiden, waartussen bloemen groeien, zijn nog wat stenen kogels opgehoopt. En aan de voet der muren rust nog het gebeente der vroegere kanonniers. Hun Franse, Engelse, hun Portugese, Spaanse, Nederlandse namen staan in de steen gegrift, een enkele maal nog leesbaar, daarachter 't Anno Domini. Gestorven in den Heere met twintig, achttien, drie-en-twintig jaar. Gestorven aan malaria, dysenterie, aan berrie-berrie, cholera, of aan het moordend lood, aan piek- en sabelwonden, aan 't gif van een inheemse pijl. Gevallen in de volle bloei der jeugd, voor de eer van 't vaderland en voor 't profijt der aandeelhouders thuis. Maar nu is 't al vergeten. Een glimlach gemengd met stille weemoed hangt over deze eilanden waarover thans de zon in al haar macht en glorie rijst. (wordt vervolgd) 9

Tong Tong | 1977 | | pagina 9