GEOGRAFISCHE LES VAN DE GROTE OOST (III) CELEBES door Johan Fabricius Het vaakgelapte zeil van een Chinese jonk, die traag haar weg vindt naar het westen, draagt voor een ogenblik het goud der zon in zijn gebolde schamele schoot. Een kleine zwerm vliegende vissen scheert, opgejaagd door een verborgen rover, een eindweegs over 't water, om er op veilige afstand weer met een plons in weg te duiken, en op de vochtig blinkende, doorzichtige, als wieken uitgespreide vinnen reist voor een paar seconden het vroege zonlicht mee. Maar deze jonge blijde dag is sneller dan de oude logge bark, is sneller dan der vissen vlucht, is sneller dan de wolk waarop hij even rust en sneller dan de morgenwind, die over 't stille wijde water slechts kalme rimpelingen trekt. De haven van Makassar met 't bont en druk gewoel van jonken, sampans, Boeginese prauwen, staat al in volle gloed van licht. De meeuwen duiken zwierig neer in 't dichte woud van masten en grijpen met gespreide klauwen naar afval die in 't brak en drabbig water drijft. Een kleine bruin-en-witte zeevalk zit op de uitkijk op een wimpelstang en spiedt met vinnig oog omlaag, waar op het glibberig dek een uit een mand gevallen vis te spartelen ligt. Er hangt een penetrante geur van teer en copra, van houtskoolrook en menselijk zweet, van oosterse parfums en rottend ingewand, van saté kambing, doerian, ikan kering en op de kaden wordt geschreeuwd, gedrongen door Madoerese vissers, door hadji's, bedelaars, door Makassaarse reders in bontgeruite sarongs, Chinese opkopers en geldschieters, Brits-Indiërs, Arabieren - die gieren van het oosten, de stille wurgers die kloppen aan de achterdeur met in de ene hand een paraplu, in de andere 't schuldbewijs, de meesters in 't berekenen van dubbel interest en steeds present waar te verdienen valt. Er wordt gedraafd, gestompt, geboden, afgedongen geladen en gelost de ganse lange dag De oude schuiten wiegen zacht op 't zwellen van de deining; weerspannig onder nieuwe zware last trekken ze kreunend aan de touwen, ze schuren met hun wand dof knarsend langs de kade en steunen diep en tragisch, vermoeid na menige verre reis. 't Fort Rotterdam met z'n verweerde muren, z'n geveltjes, z'n helderrode daken, kijkt uit de hoogte neer op al dat sjouwen, zwoeger; en mijmert voort. Wat zag 't niet al in al de jaren dat het hier al stond in west- en oostmoesson, standvastig in 't gevaar. De Makassaarse zeerover was in de ganse archipel eenmaal geducht. De rijkjes Goa, Boni, Loewoe tartten de macht der Hollanders en bogen pas na eeuwen strijd het trotse rebellenhoofd. Het oude fort Rotterdam in Makassar met op de achtergrond de bekende vuurtoren. (Foto Tanah Air Kita) Celebes Hoe grillig is dit land gevormd. Als een verminkte zeester spreidt het zich uit juist waar twee oceanen hun zilte wateren mengen. Een land van steile kapen en liefelijke baaien, van bossen, meren, watervallen en in het hart een rotsgebergte groots, onherbergzaam als een maanlandschap, 't Is daar dat de Toradja's wonen - een woeste stam, die dodenfeesten viert waarbij het bloed van honderden karbouwen vloeit en drinkgelagen nacht aan nacht tot orgiën worden De tijd gaat snel. De zendeling is gekomen Het oud geloof aan boze geesten, dat op barbaarse wijze werd beleden, week stilaan voor een zachtere leer. Maar de overgang is groot en moeilijk te verwerken. Wie deze tijd nog niet begrijpen kunnen dat zijn de doden van Toradjaland. Ze staan rechtop in lange gaanderijen, die uitgehakt zijn in een hoge steile wand, toegankelijk slechts voor de ervaren klimmer. In weer en wind staan zij daarboven, gehuld in uitgebleekte tonten, en staren met hun blinde glazen ogen omhoog, naar zon en maan, en wachten op het vreselijke vonnis der vertoornde goden. (slot volgt) PASAR MALAM-WAARTS IN 1977 7e Pasar Dalam Eindhoven 30 sept. t/m 2 oktober. In de Philips Jubileumhal. Ope ningstijden: vrijdag 30 sept. 15.00-24.00 uur, zaterdag 1 okt. 12.00-24.00 uur, zond. 2 okt. 12.00-22.00 uur. Inl. Secr. "Pasar Dalam", Thurledeweg 71, Rotterdam, tel. 010-375935. Modeshow, kindervoorstellingen, muziek en dans uit Indonesië, ook gelegenheid tot dansen. Crèche is aanwezig. Stands- met kunstnijverheid. Speciale attractie: kleuren foto-expositie over leven, wonen en werken in Indonesië. Beverwijk 15-16 okt. 1977 (in de Veilinghal, Parallelweg 49) za. 15 okt. van 12.00-01.00 uur en zo. 16 okt. van 13.00-24.00 uur. Pasar Malam Haarlem 22 en 23 okt., in de Beijneshal, Stationsplein, t.o. het station. Openingstijden: za. 22 okt. 15.00-24.00 uur, zond. 23 okt. 14.00-23.00 uur. Inl. L. Jansen Schipper, tel. 023-33 68 01. Nog veel plaatsen volgen: Venlo, Maas tricht, Alkmaar. 14

Tong Tong | 1977 | | pagina 14