Toko en Boekhandel Tong Tong "s maandags gesloten ÜE-LAH-ÜE-ROT Met ingang van 3 oktober a.s. zijn Een uitgestoken hand Marktkoopvrouw in Eindhoven: "Ja, nou vraagt U me wat zeg! Verdorie Mien, hoe heten die gerimpelde groene peertjes ook weer met zo'n moeilijke naamo ja ik weet het al: AVOCADO'S I I En die eet je met ei en mayonaise op brood of gewoon als een appel." Marktkoopman in Eindhoven: "Wat dat zijn en hoe je ze eet? Gemberbolletjes meneer en die groeien boven in een palm." "Zo-zo. Gemberbolle tjes! Nooit van gehoord. En wordt daar nou de beroemde wèdang djahé van gemaakt meneer?" "Wat zegt U? Nooit van gehoord!" De varaan: De Soerabaiase dierentuin heeft een aantal prachtige Ko- modovaranen. Die heb ik natuurlijk gefilmd. Vraag aan een Indische meneer, die in Eindhoven naar m'n film kijkt: "Weet U hoe dat dier heet?" "Jawelzeker. Dat is een miereneterI" De tapir: De dierentuin van Medan is een paar schitterende Suma- traanse tapirs rijk. Die ik natuurlijk gefilmd heb. Vraag aan een Hollandse toean, die 4 jaar in Indonesië heeft gewoond: "Weet je hoe dat dier heet?" "Dat? Dat is een mieren eterI" (het moet voor een miereneter toch wel een frustrerend gevoel zijn, nu eens een Komodovaraan, dan weer een tapir genoemd te worden) De perkoetoet: Ik heb op Bali het gekoer van een boeroeng perkoetoet met m'n cassetterecorder opgenomen. Vraag aan de In dische meneer in Eindhoven (die van de Komodovaraan weetjewei?) "Herkent U dat geluid?" "O ja zeker." "Hoe heet die vogel ook al weer?" "Dat is een boshaanI" (kunjenagaan tjiek, dat ik het eerste uur te verbluft was om iets te zeggen?) Lontong Dezelfde Hollandse toean (van de tapir weetjewei?) en zijn Hollandse mefroi gaan kamperen met een Indische toean en zijn Indische mefroi. Somewhere in Duitsland willen ze rijst eten. Indische toean: "Vrouw, geef me de schaar I Ja, ik moet toch eerst al die kleine plastic zakjes één voor één openknippen om bij de rijst te kunnen komen. Ik snap niet waarom ze geen grotere verpakking nemen hoor. Ik vind dit nogal omslachtig!" G.H.B. Abonnementen, advertenties en redactie zijn open. Onze openingsuren zijn dus voortaan: Dinsdag tot en met Vrijdag van 9-4 uur Zaterdag van 10-2 uur Wilt u alstublieft na 5 uur 's middags niet meer op bellen? Ook niet op zaterdag en zondag en de of ficiële feestdagen? Een overbevolkte planeet en toch het grootste aantal "eenzamen" sinds de schepping, hoe rijmt dat? Het ant woord is gegeven door duizenden kranten en tijdschriften, door psychia ters, doktoren, psychologen, maar de oplossing voor eenzaamheid ligt in da den, niet in woorden. Eén simpele daad van vriendschap, medeleven voor een eenzaam mens, het blijkt moeilij ker te zijn dan wat ook maar. Want waar is die eenzame mens, hoe kan spontaniteit zich een baan kappen door het oerwoud van bedrog, baat zucht, misdadigheid? Hoe waarschu wen we onze kinderen niet te praten 'met vreemden, hoe wantrouwen we een vriendelijk aanbod van iemand die we niet goed kennen, hoe stevig grendelen we onze deuren 's avonds en leggen de telefoon van de haak. De wereld heeft zijn eenzaamheid gemaakt. En daarom pagina's vol advertenties van mensen die genegenheid zoeken in de krant. Beschamend? Het is be schamend dat onze maatschappij het zover hééft laten komen. Daarom trof de brief die ik een dezer dagen ont ving me zo. "Ik schrijf je dit omdat ik weet dat je me kunt begrijpen. Ik ben al ja ren weduwe, al .mijn kinderen zijn geëmigreerd. Als ik 65 ben (dat duurt nog een paar jaar) dan hoop ik dat ik naar ze toe kan, om van hun aanwezigheid te genieten. Nu kruipen de uren, dagen, maanden voort met af en toe een verwonend familielid of een vriendin die me komt opzoeken. Door mijn rheuma ben ik niet meer zo goed ter been, maar van reizen hou ik wel. Maar als vrouw alleen is het uitgaan in deze tijd toch ook niet zo prettig. Gelukkig heb ik nog een Tong-Tong waarop ik durf te slaan, al heb ik misschien niet meer die kracht om een duidelijk geluid voort te bren gen. Zou er onder de lezers iemand zijn die de eenzaamheid ook moe is en het aandurft mij te schrijven. Misschien dat we t.z.L zoveel vriendschap en of genegenheid voor elkaar kunnen opbrengen om samen nog de kleine vreugdes die er voor ons zijn, te delen. Is ge deelde vreugd niet nog altijd dub bele vreugd? Ik ben niet mooi, niet slank en zelfs niet eens lief en zacht van karakter. Ik probeer al leen eerlijk te zijn en zou dat van mijn partner ook verwachten. Ik hoef gelukkig niet te zetten: geen avonturier en geen drinker, want zulke lezers heeft ons blad toch niet?" G. (naam en adres bij ons bekend.) Geen gewone advertentie deze keer, "dame zoekt kennismaking". Maar een ernstige vraag van een eenzaam mens. Zoals er zovelen zijn. Als u schrijven wil, zet u in de linkerboven hoek van de enveloppe "G", per adres redactie Tong-Tong. Ik stuur de brief wel door. L.D. Alleen door het feit dat men samen oud wordt, gaat men de meest vage kennis als een boezemvriend zien. Logan Pearsall Smith Men hoopt oud te worden, maar men vreest de ouderdom. Jean de la Bruyère Gehoord op de radio. Een groep buitenlanders is van plan een reis naar Nederland te maken en wordt voorgelicht over situatie, be zienswaardigheden etc. Eén van de deelnemers vraagt: "Is er in Nederland ook een kolonelsregiem? Antwoord: "Neen, dat niet, wel een regime van kletsmajoors!" ZWARTE LUCHT Albertientje is een erg gevoelig meis je. Toen ze nog klein was, sliep ze altijd met een klein lichtje in haar kamer. De oorlog en verduistering maakten daaraan een eind. Op een nacht hoorde haar moeder haar voort durend diep zuchten. Ze vroeg: "Wat is er schat, kun je niet slapen?" Het antwoord: "Ik kan wel slapen Mam, maar moet ik die zwarte lucht inade men?" 22

Tong Tong | 1977 | | pagina 22