KRETA SETAN Boekbespreking: "BfiStUfBII OVCCZBC" oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo De Duivelswageri f 65,- oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Herinneringen van oud-ambtenaren bij het binnenlands bestuur in Neder- landsch Indië. Bij de Uitgeverij WeVer te Franeker verscheen dezer dagen "Besturen Overzee" samengesteld uit bijdragen van de hand van een twaalftal oud- B.B. ambtenaren, met een inleiding van Prof. S. L. van der Wal. Als scha kel tussen de centrale regering en be volking had de bestuursambtenaar in Indië een uitgebreid werkterrein, waar aan door de politieke bewustwording van de Indonesische bevolking sedert de eeuwwisseling, de decentralisatie, de bestuurshervorming, uitbreiding van het onderwijs en de overheidszorg nieuwe eisen en taken waren toege voegd. De herinneringen die in deze bundel zijn bijeengebracht, stammen uit de periode tussen de beide we reldoorlogen, een tijd dus waarin Ned. Indië in vele opzichten een snelle ont wikkeling doormaakte. Voor de ken nis van de rol van het B.B. in de In dische samenleving vormt dit werk een belangrijke documentatie, waar van het verschijnen des te meer is toe te juichen, daar van de 700 leden, die het corps in 1942 telde, nog slechts enkele honderden in leven zijn. In het eerste hoofdstuk wordt de ge schiedenis van de opleiding tot be stuursambtenaar behandeld. Een op deze functie gerichte opleiding be stond er in de eerste decennia van de 19e eeuw nog niet. In 1832 werd te Solo een "Instituut voor Javaanse taal" opgericht, dat een tiental jaren later werd vervangen door de oplei ding in Delft. Later ontstonden de op leidingen te Leiden en Utrecht. Een van de aantrekkelijkste zijden van "Besturen Overzee" is dat de bijdra gen afkomstig zijn van bestuursamb tenaren die werkzaam zijn geweest in verschillende delen van de archipel: behalve Java.o.a. Celebes, Atjeh, Nias, Timor en Nw.-Guinea. Daardoor krijgt de lezer een goede indruk van de gro te verscheidenheid en afwisseling die het bestuurswerk met zich mee bracht. Zo maakt men kennis met historische en maatschappelijke omstandigheden, die van gewest tot gewest varieerden en waarmee de B.B.-ambtenaar dage lijks te maken had. Het maakt het boek tot boeiende lectuur, waarin de humor zeker niet ontbreekt. In een tijd, waarin de belangstelling voor de ge schiedenis van Ned.-Indië een op> ving kent, is het verschijnen van een werk waarin bestuursambtenaren zelf aan het woord zijn, van grote waar de. Niet in de laatste plaats door de kans, die hierdoor wordt geboden dat een breder publiek een juistere voorstelling dan de nog al te vaak gangbare krijgt van de betekenis die de arbeid van het B.B. voor land en volk van Indonesië heeft gehad. "Be sturen Overzee" is een goede tegen hanger van het eerder verschenen "Klamboes, klewangs, klapperbomen" van Pierre Heijboer - het toont aan dat de geschiedenis van Ned.-Indië uit nog iets anders bestaat dan alleen maar militaire expedities en veldslaqen! CH.M. "Besturen Overzee" (geïll.) is ver krijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 39,50 plus porto 4, ANNIE OFEIGSSEN: "Wel en wee in vrouwenkampen op Java" 't Is iedere dag weer hetzelfde ik denk, 't is een ziekt' in mijn hoofd maar telkens als 's avonds om half elf de zaallichten worden gedoofd, dan schieten mij dingen te binnen die 'k dacht dat me waren ontgaan dan komen de woorden als zinnen in tuim'lende vaart op mij aan Ik hoef ze niet eens te sorteren 't Gaat buiten mijn wil en gevoel Misschien buiten haar wil en gevoel, maar toch wel bestuurd door een scherpe op merkingsgave en een vaardige pen, zette Annie Ofeigssen in Kamp Tangerang haar kamp-ervaringen neer. Omdat ze moest en niet anders kon. Natuurlijk is er in de loop der jaren door literair begaafden en beel dende kunstenaars en kunstenaressen veel over de oorlog en het leven in kampen, in de publiciteit gebracht. Oorlogsherinnerin gen die op indringende wijze de aandacht vroegen van juist degenen die deze niet kenden. Met haar dichtbundel (130 pagi na's!) heeft Annie Ofeigssen ook haar bij drage geleverd, niet alleen aan de kamp- lectuur, maar misschien meer nog aan de algemene Indische belletrie. Uitstekende gedichtjes, vlijmscherp, humoristisch, soms triest en berustend. Eigenlijk schrijft ze meer over mensen dan over situaties, om dat toch de mens meestal de situatie be paalt. Filosofische beschouwinkjes als "Waarover vrouwen praten? Over politiek het meest Onderhoudend? Slécht onthoudend Vlot van tong, bot van geest." Ze schrijft niet over heldinnen, over super vrouwen, maar juist over al die fouten en gebreken die bij veel-mensen-bij-elkaar zo voelbaar worden. De illustraties van Tineke Robson-Augustijn zijn net als de gedichten: vakwerk. "Wel en wee" werd reeds eerder in de 50-er jaren uitgegeven en is nu door de schrijfster zelf opnieuw herdrukt. Een van de kampbundeltjes die ik met nadruk zou willen aanbevelen en waarvoor ik beide dames tot in lengte van dagen dankbaar voor zal blijven. L.D. "Wel en wee in vrouwenkampen op Java", Annie Ofeigssen en Tineke Robson-Augus tijn f 12,50 porto 2,75. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Bij aankoop een gratis Java Motor Club sticker! BOEKHANDEL TONG TONG Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Telefoon 070-54 55 00 is niet alleen een stukje opmerkelijke autogeschiedenis, maar vormt ook nog een kostelijk familie-album". ALGEMEEN DAGBLAD Het eerste fotoboek over de autohistorie in Nederlands Indië. 250 prachtige foto's, boeiende verhalen en kostelijke anecdotes vertellen u over de eerste auto's op Sumatra, Java en Bali. 50 Jaar historie op wielen, tegen de achtergrond van ondernemingen, oetan en de ons zo bekende steden. Een boek voor jong en oud, voor autoliefhebber of niet, "Krèta Sètan" is meer dan een autoboek alleen. Het werd geschreven door F. F. Habnit, oud-hoofdredacteur en uitgever van "De Motor" en "Het Sportblad" te Soerabaja. EEN GEWELDIG CADEAU I Prijs van "KRÈTA SÈTAN, de Duivelswagen" Porto emb. f 6, Voor abonnees ook in 3 termijnen. o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 4

Tong Tong | 1977 | | pagina 4