^üenuó van (2awancf Indische Legpuzzles (Foto: Rogier) Begin vijftiger jaren, de toptijd van de Britse film, zag ik in zo'n Amsterdams kunstfilm-theatertje de surrealistische film "The Pleasure Garden". Een fantas tische film en ik herinner me dat ik me nog wekenlang verbaasde hoe de makers zoveel onmogelijk bij elkaar passende mensen, dingen en situaties in zo'n fraai en bizar geheel hadden weten te stoppen. En toch nog een zekere éénheid wisten te houden. 25 Jaar later springt de film plotseling in mijn gedachten terug als ik op één van mijn tochten- door Jakarta zélf ook in zo'n Pleasure Garden sta. Ik wist gewoon niet wat ik zag! Een open luchtmuseum of een droom op klaar lichte dag? Leonardo da Vinei enPi- casso, realistisch en abstract, Oosters en Westers,- droom en werkelijkheid, goed en slecht als een soort surrea listische fata morgana bij elkaar. De Venus van Milo en Manneken Pis en Gatot Katja en de adelaar van Yankee Doodle en de gans van Niels Holger- son en alle dieren die maar in een dierentuin te vinden zijn! En vooral ooievaars, ooievaars en nog eens ooi evaars. Gelukkig is alles van steen, beton of gips. (Waar zou dit overbe volkte land in hemelsnaam naar toe moeten als die ooievaars ook nog eens echt waren ook!) Dit is Cawang, een van de buiten wijken van Jakarta. En dit is de plaats waar de Jakartaan die nog wat aan bloempjes en planten doet en vooral zijn tuinarchitectuur een extra cachet wil geven zijn materiaal haalt. Kan je hier behalve dus allerlei soorten bo men en planten ook de gekste soorten zand, steen en rots vinden. En voor de rijkere inwoner of kunstminnaar is er dan nog overvloed aan beeldhouw werk om zijn tuin net dat pietsie meer te geven dan de buurman. En in zo'n metropool als Jakarta met zijn meer dan vijf miljoen inwoners heb je uiteraard diverse smaken. En zoals in alle Oosterse landen kan de handwerksman werkelijk alles maar dan ook alles namaken en je leveren wat je wilt. Elk plaatje dat je mooi vindt scheur je maar uit het tijdschrift, zoekt een toekang op, spreekt een prijs af en na een bepaalde tijd wordt het thuis afgeleverd. Zo ook met kunst. Ik schreef al eens eerder dat Jakarta eigenlijk ALLES heeft en dat de rest van Indonesia er wat bekaaid vanaf komt. Hier zitten dus ook de meeste rijke mensen. Daardoor zijn de grond prijzen als een raket omhoog gegaan. Daardoor woekert men met zijn stuk- kie grond. En probeert van die paar vierkante meter tuin zoveel mogelijk te maken. Jaja, in dit onmetelijk grote en rijke Indonesia staat de Jakartaan door die waanzinnige real-estate-prij- zen aan het begin van een soort Ja panse "bonsai-kuituur" (met die piep kleine dwergplantjes) of zelfs aan de start van een Hollandse balkontuintjes- kunst. Want die stenen Japanse lan taarns zijn al erg "in" en worden haast aan de lopende band gemaakt. Nog heel even luitjes en ook hier zal bin nenkort de Hollandse tuinkabouter kompleet-met-kruiwagen zijn entree wel maken! Voorlopig hebben de beeldhouwers van Cawang dat kreng nog niet ont dekt en houden ze zich aan de lopen de band nog bezig met Picasso en de Venus van Cawang! ROGIER Mevr. M. J. Hillerström, Lubeckstraat 103, Den Haag, tel. 070-39 88 62 heeft zeer veel foto's, negatieven, poëzie-albums en familie-films van vóór de bezettingstijd van Ned.-lndië. Wie komt eens kijken en vindt zo wellicht zijn/haar oude familiefoto's terug? Nu zijn van die aardige school platen van van Bemmel De toko - Het Station - Straatje met toko's ook LEGPUZZELS gemaakt. Geen kleine kinderspel want ze bestaan uit 1000 stukjes! Een leuk cadeau voor familie leden over zee. Verras ze met Kerst of Sinterklaas,' maar dan nu al versturen! 16,50 porto 4,en voor het buitenland 6,15 (aangetekend). Haven niet voorradig BOEKHANDEL TONG TONG Giro 6685 9

Tong Tong | 1977 | | pagina 9