DJAGOENG Djagoeng voor die gastarbeiders AURORA TRAVEL SERVICE B.V. Epe is nog echt platteland. En op het platteland groeien djagoengs. Ook bij ons in de buurt. Het veld oefent wer kelijk een magische aantrekkings kracht op me uit. Ik zwerf er vaak rond, gewapend met pennemes. Het is trouwens opvallend, hoeveel Tur ken en Indo's daar rondhangen, als de djagoeng rijp is. Adoe, bloed ver loochent zich toch niet! Kom je eraan, en zijn er een paar Indo's, dan be kijken ze ineens met een vroom ge zicht de werkelijk mooie bossen ach ter het veld, of ze hebben ineens be langstelling voor de vogels en eek hoorns. Als je dan even niet oplet, dan zijn ze ineens het veld ingedoken, om even later werkelijk met de mooi ste kolven eruit te komen. We schij nen een neus te hebben, om die eruit te pikken. Oók als het al schemert (en dan heb je vaak kans om óók reeën te zien, adoe zo mooi!) Een paar dagen geleden zat ik, met pennemes in de aanslag ook in het veld, toen ik geschuifel hoorde. "Wah tjilaka deze, de boer!" flitste het door mijn hoofd. Ik had van de week al een ontmoeting met de boer gehad en die beloofde me volgende week een paar kolven. Als hij me nu, al jattend, zou aantref fen, dan zou het er beroerd voor me uitzien. Ik bleef dus doodstil zitten. Keek om me heen en zag, dat ik nogal aan de kant zat. Ik begon me dus als een krab zijwaarts te bewegen, om mijn snor te kunnen drukken, mocht het nodig zijn. Adoe te laat. De stengels werden opzij geschoven. Ik schrok me lam! Maar tot mijn ver bazing, was het een bruine hand die ze opzij schoof, even later gluurde er voorzichtig een Indo-gezicht om de plant heen. Even keken we elkaar ver bijsterd aan. Zeiden gelijk "LOH!" en begonnen te grinniken. "Ook op jacht, mevrouw?" "He-eh meneer, er zijn goeie bij, ja?" "He-eh, nou, goede vangst dan maar, ja me vrouw. Dah mevrouw". "Dank u wel meneer en hetzelfde!" zei ik. Ik had al vier kolven en hij had een plastic tas bij zich. Maar een tijdje geleden, begin van deze week, liep ik in de stille middag uren ook in die richting, nu met hond, Mevr. M. J. Hillerström, Lubeckstraat 103, Den Haag, tel. 070-39 88 62 heeft zeer veel foto's, negatieven, poëzie-albums en familie-films van vóór de bezettingstijd van Ned.-lndië. Wie komt eens kijken en vindt zo wellicht zijn/haar oude familiefoto's terug? RECTIFICATIE In de oplossing van puzzel IV is een foutje geslopen; 31 verticaal: vogel moet zijn duif. toen ik tot mijn schrik de boer zag, wiens landje het is. Hij rende als een dolgeworden kakkerlak in en uit het veld. Ik groette hem. Altijd beleefd blijven, zei mijn moeder altijd. "Willen ze nogal rijpen, meneer?" Hij hief fluks het hoofd op en bekeek me van onder tot boven. Hief dan in een theatraal gebaar zijn armen in de lucht (die man móet Franse voorou ders hebben, kan niet anders!) en riep wanhopig uit: "Rijp! Of ze rijpen, vraagt ze. Mens! Als jullie Turken er nu eens met jullie fikken af wilden blijven en niet mijn mooiste en dikste kolven wilden stelen, dan konden ze misschien eens rijp worden, ja!" En meteen er bovenop! "Wat doen jullie er toch mee?" Hij denkt zeker, dat we allemaal een koe in ons achtertuintje hebben. "Eten" zei ik daarom zo vriendelijk mogelijk. Na itoe! Een Turk! Nje gilé die fen! Ik ben Indo van huis uit, al zóóóóó lang! Kassian mijn voorouders, ik word Turk genoemd! Hij hief zijn blikken ten hemel, beslist gelovige boer, deze, en hij riep weer dramatisch. "Eten, ETEN zegt ze. Mens, het is veevoer. Snappu het? V-e-e-v-o-e r!" Hij spelde het woord voor me. Dacht zeker, dat ik geen Nederlands verstond. "Maar het is zo lekker!" riep ik dra matisch uit. "En ik wil er wat van u kopen. Overigens ben ik géén Turk, maar een Indische!" Maar hij weer. "Turken, Indonesiërs, Marokkanen, allemaal gastarbeiders, alles één pot nat". Nah! Nu weer een gastarbeider! Het kón blijkbaar niet op, vandaag. Ik nam me vast voor in de schemer hier terug te komen, als hij ze niet verkopen wilde. Hij ging verder. "Gastarbeiders! En ze komen hier ons veevoer opvreten. Eerpels zijn niet goed genoeg voor ze. Maar en dit met 'n schouderophalen, "als je zonodig mot (dan ga ik wel naar de w.c. zei ik vlug, maar hij vatte het niet!) kom dan maar de volgende week, dan ken je wel een paar kriege. Hoeveule motte 't worre?" Nou, dat liet ik me niet twee keer zeggen. "Als het kan zo'n 20-30!" zei ik ach teloos, meteen bedenkend, dat de pi- pa ook verrukt zou zijn, van zo'n 20- 30 djagoengs. Ik kon wel weer gap pen, voormezelf. Hij schudde zijn hoofd weer. "Veevoer. VEEVOER! Dat vreten ze, die gastarbeiders." Hij dook mompe lend het veld weer in. Ik riep hem nog na: "Tot de volgende week dan maar meneer en alvast bedankt." Hij tikte aan zijn pet. Ik ben benieuwd, of ik ze nog krijg, of dat hij het aan een ander verkoopt. Misschien wel aan een ech te Turk. Maar als hij me dan weer een gastarbeider noemt, dan kom ik in de schemering terug en gap zijn mooiste djagoengs. Heus echt! L. SPEIJKER-SCHOTEL Mocht u niet zo fortuinlijk zijn om zelf u djagoeng te kunnen plukken als mevr. Speyker, dan heeft Toko Tong-Tong wat voor u. Niet gegapt, maar eerlijk ge kocht van een boer in Ossen- drecht die gevoel heeft voor onze noden en behoeften. Door het transport erheen kunnen we ze niet goedkoper geven dan 5 stuks voor twee gulden. Maar wel hele mooie grote! We hebben er maar 1000. Per persoon niet meer dan 20 giiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniinunniiniM Aurora Travel Service b.v. kan, als Indonesië-specialist bij uitstek, 1 j uw droomreis tot werkelijkheid maken. Ontdek de sfeer en de charme van bestemmingen in het verre Oosten als de Filippijnen, Hongkong, India, Japan, Singapore, Sri Lanka, Taiwan of Thailand. Ook voor bestemmingen in Amerika, j Canada, Australië, of Nieuw Zeeland, kunt u bij ons terecht. 1 Aurora Travel Service b.v. staat voor individuele vakantiereizen (geen massatoerisme) j* zakenreizen een puur persoonlijke aanpak: wij bespreken voor u plaatsen bij die luchtvaartmaatschappij I die voor üw reis het meest in aanmerking komt (bijv. KLM, Garuda, Qantas, Singapore Airlines, Thai Airways, Lufthansa! en Japan Airlines.) complete service (reisverzeke-j ringen, hotelreserveringen, visabemiddeling). Management: Ans Fanggidaej-Jongkind I Wim Simon Kantooruren: maandag t/m vrijdag 09.00-16.45 uur (zaterdags 09.00-12.00 uur Clauskinderenweg 28 Amsterdam - Osdorp 1018 Tel. 020- 19 93 77 19 93 96 iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliililliiiiiiiiiiiinl 3

Tong Tong | 1977 | | pagina 3