TRANS-ASIAN TRAVEL Voor al uw zaken en vakantiereizen. Antiquariaat C. P. J. van der Peet Tjalie schreef DE OUDJES DOEN HET NOG BEST! (T.T. 30 - 1 - 1962) GEVAARLIJKE LECTUUR Naarmate de Indische belletrie in de Nederlandse letterkunde zo'n grote vlucht nam (we hebben nu een twintig tal schrijvers en schrijfsters over In- dië in de literatuur!), rees bij velen ook de vrees, dat ook minder begaaf den in dit kielzog zouden volgen. Sinds uitgevers en boekhandelaren ontdekt hebben dat Indische literatuur goed verkoopt, is ook de bereidheid om manuscripten uit te geven, aan merkelijk gestegen. Reeds beginnen enkele van deze boeken "door te druppelen". Zij zullen in Tong-Tong niet besproken worden. De boeken bewegen zich in de ruime marge van eenvoudige en goedbedoelde fiction tot doodgewone sensatielust vol psy chologische en sociologische onwaarheden. Ze zijn geschreven door mensen, die Indië (of Indonesië of Nieuw-Guinea) te kort kenden of volstaan met het geven van een schilderachtig, maar goedkoop décor, waarvoor zich nogal triviale Europese handelingen afspelen. Het gevaar zit dan hierin, dat evenals in boeken als Dr. Fu Manchu "De Sheik", "Gods Geuzen" en hoe die formidabele werken ook heten mogen, gewerkt wordt met stereotype figuren als luie inlanders, onbe trouwbare halfbloeden en drankzuchtige Europeanen, zwoele Oosterse lusten, moord, doodslag en exotisch avontuur, soms bedriegelijk echt voorgesteld met enkele voorbeelden van historische excessen. Naar de schone kant zwelgt men in opalen of azuren hemelen, kobalten zeeën, oerwouden en ravijnen, wijsgerige oosterlingen, om weer terug te vallen in zwetende middagen achter klamboes, whiskey en eindeloze rijsttafels. Door dit alles worden de toch al zo troebele voorstellingen, die vele Europeanen van Azië hebben, nog eens extra vermodderd, wat op zijn beurt ten gevolge heeft dat in deze democratische samenleving - (waar elke ongeletterde een even waardevolle stem heeft in verkie zingen als professor Baudet of oud-minister Weiter) - een ongunstige verschuiving in de buitenlandse politiek veroorzaakt kan worden. Men kan duizendmaal zeggen: "dat loopt zo'n vaart niet", maar heel wat Europees geblunder in Aziatische zaken wordt toch maar gerugge- steund door de "publieke mening". Het is nochtans geen zaak om zich erg druk over te maken. Het is altijd zo geweest. Maria Dermoüt wordt helaas nooit een best-seller onder keukenmeiden en Breton de Nijs' meersterlijke "Tempo Doeloe" legt het altijd af tegen een moderne Ploss-Bartels. En ach - in het dagelijkse leven wordt ook minder geluisterd naar prof. Van der Pijl dan naar Pietje Puk, die altijd verhalen heeft van levensgevaarlijke jachten op gifslangen, krokodillen, tijgers en momohs. Het kwade is niet te keren. Wat wél verbeteren kan en móet is: de inspanning van de meer verantwoordelijken om goede voorlichting te geven. Het ga U hierbij wel. INDONESIË: retour v.a. 1.695,— SPECIALE Kerst- Nieuwjaars aanbieding Indonesië retour: 1.595,- Vertrek: 10 december '77 - Terug: 8 januari 1978 17 december '77 - Terug: 15 januari 1978 Ook reizen naar: Amerika - Canada - Bangkok - Singapore - Kuala Lumpur - Manilla - Tokyo en Australië. Inlichtingen: TRANS-ASIAN TRAVEL Jacob Catsstraat 46b ROTTERDAM Telefoon 010 -67 32 44 B G.G. 010 -21 57 36 Indische lectuur beleeft een hausse en het geeft reden tot grote vreugde te zien, hoe vele uitgevers zich uit putten hun steentje bij te dragen, de leeshonger op dit gebied te helpen stillen. Wie weet beleven we nog eens de glorieuze tijd dat iedere Nederlan der iets meer over de oude koloniën weet, dan onze linkse televisie zuilen in beeld brengen. Stelt u zich eens voor, al die prachtige platenboeken en naslagwerken uit de Koninklijke Bi bliotheek herdrukt, gekocht en gelezen bovendien! Na 100 jaar! Grootse herdrukken zijn er nog niet geweest op het boek van Ochse na (Eng. uitgave). Veler hoop is geves tigd op een herdruk van het kruiden boek van Mevr. Kloppenburg-Ver- steegh, op de "Javaansche Geesten wereld" van van Hien, "De Dieren wereld van Insulinde" van van Balen en nog talloze schitterende boeken over planten- en dieren in de tropen, die op onbegrijpelijke wijze genegeerd worden, terwijl er geen week voorbij gaat of er is weer een boek over tweehonderdduizend kamer- en bal konplantjes! Niet dat die niet nodig en nuttig zijn, maar er zijn er al zo veel. Laten we maar even kijken naar het bescheiden aantal herdrukken van ou de bekenden waar veel vraag naar is: Besturen overzee, S. L. v.d. Wal 39,50 Hoort gij de donder niet, D. v.d. Meulen f 29,50 Ups en downs, P. A. Daum f 24,50 Het leven in Ned. Indië, Bah Veth 24,50 Orpheus in de dessa, Aug. de Wit f 8,50 Kantjil, Alet Schouten 14,90 En toch haten wij niet, Lea Morris f 15, Bushido, Lea Morris 15, (deze twee romans net van de pers) Naast deze herdrukken van vóór- en vlak na-de-oorlogse uitgaven zijn er talloze nieuwe boeken over het oude Indië. (zie elders in dit blad). LD. Jansweg 39 (Hofje van Staats) Haarlem. Telefoon 023-32 02 16 TE KOOP GEVRAAGD Boeken en Tijdschriften over Indonesië, zowel enkele stuks als gehele bibliotheken. Catalogi op aanvraag verkrijg baar. 5

Tong Tong | 1977 | | pagina 5