Huize St. Lebuinus in Deventer 5£et Uuió naaót cle S^jccfodoiok 97? arijke c~ïïlerckenó leeót voor uit <~Piekeranó van een ótraatólijper. DURECO LP f 18,25 IN MEMORIAM RIE CRAMER Er is een zeerte in mijn hart Weer is een lief deel van mijn leven, van vroegere jeugd teloor gegaan, voorgoed van aards bestaan ontheven. Hoezeer was ik haar toegedaan, hoezeer haar tedere kunst genegen, haar kleurentover, lijnenspel, als dromen die gestalte kregen. Hoezeer heeft zij mij begeleid met sproken, verzen en verhalen, waar immer haar subliem talent haar werk zo lieflijk kon doorstralen. Thans is er zeerte in mijn hart Weer ging een groot mens uit mijn leven Doch ook hoe dankbaar mag ik zijn voor zoveel schoons mij eens gegeven. Minnie Hoogland-de Winter Als nakomertje, alleen thuis, keek ik altijd uit naar de vakanties wanneer mijn twee zusters en mijn broer thuis kwamen van school in de stad. Ik luis terde met beide oren naar de verha len over hun kosthuis bij de goede onvervaarde mevrouw Kuipers aan het Kroesepark in Soerabaja. Mijn zusters bezochten daar de Gentèng School terwijl mijn broer al gauw naar het Lyceum in Bandoeng vertrok. Huize Kuipers, een ouwerwets In disch huis, omringd door waringins, was door een laag muurtje en een pagger van ondoordringbaar loofhout gescheiden van de plaats waar het bekende Djogodölök-beeld troonde, in de geheimzinnige stilte die zich altijd scheen te vormen om zulke heiligdom men, ook midden in de grote steden. Bij onze dag-lange bezoeken aan Hui ze Kuipers dwaalde ik graag van het ruime, altijd levendige huis naar de ommuurde, door waringings overscha duwde heilige plaats, zo stil en geu rend naar de bloemenoffers die nooit ontbraken. Ik herinner me ook dat 't er altijd vochtig was en dat ik er soms graag bleef rondhangen en soms ook te bang was om de ommuring zelfs binnen te gaan. Dat hing waarschijn lijk af van de toestand van mijn ge weten! Mevrouw Kuipers had zowel jongens als meisjes in de kost, allen stevig in de hand gehouden, geen nonsens toe gestaan - hoewel onschuldige roman ces, heel bescheiden en ietwat schrik achtig, onder haar doordringende blik ken gebloeid moeten hebben. Min stens één huwelijk is in Huize Kuipers tot stand gebracht. Een oud-leerling Joop Spoelstra, die als ingenieur uit Delft teruggekomen was en de ge bruikelijke diensttijd bij de marine in Soerabaja doorbracht, kwam zijn oude kosthuis eens bezoeken. Bij het eten waar mevrouw Kuipers hem meteen op uitnodigde, ontmoette hij mijn zus ter Mea. Zodra zij haar eind-ekamen had gedaan trouwden zij, in 1929, en vestigden zich in Pasoeroean. De laatste keer dat ik mevrouw Kui pers zag was op de dag dat mijn ou ders mij plotseling in de auto stopten en mij onderweg op het hart drukten heel stil te zijn, me extra netjes te gedragen en geen vragen te stellen. Dat was overigens overbodig, want het was dadelijk bij aankomst zó dui delijk dat er een tragedie had plaats gevonden, dat ik angstig op de voor trap bleef zitten. Mevrouw Kuipers zat wanhopig huilend in een stoel in de voorgalerij die stampvol met men sen was. Het bleek dat haar enige zoon, een vrijgezel die op een suiker fabriek in Kediri werkte, maar gere geld vrije dagen bij zijn moeder door bracht, die nacht was overleden. Maar (lees verder volgende pagina, onderaan) Hurkend op de voorgrond Boet van Alphen de Veer, derde van links staande baron van Ittersum, administrateur van s.f. Poerwodadi, Mea van Alphen de Veer, Henri van Baak, Nannie van Alphen de Veer. Kijk in de "TONG TONG" van 15 juni 1977. Denkt U erover om in de toekomst onze gast te worden? Neem dan eens schriftelijk of telefonisch contact op. Telefoon: kengetal 05700 abonneenummer 16305. 11 Verkrijgbaar bij TONG TONG

Tong Tong | 1977 | | pagina 11