DRUPPELS SPATTEN OVERAL Bandung wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiinIIIIIIIIIIIIIMinnuiiiiiiiiiiiiiiiniminimmminiminiinniiiiin Corrie Saptodewo, altijd in actie voor 4 ,1A' -"nm nieuwe ideeën. Het vullen van de manden met kleding Hoe druk het werd bij de iniiiinnniniiniiiiiiiiiiiiiiiiliiininiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniinnniiiiiil(iiiiiiiiiiiiiiinnii#iiinnnillÉ)i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiipiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiii en we hebben bovendien van kenissen van de Rotary ook nog wat bij ge vraagd. Toen hadden we zoveel dat we er een klerenmarkt van konden houden. We prijsden alles heel goed koop, b.v. 3 kinderkleertjes voor Rp. 100,(60 cent), een overhemd voor Rp. 150,een damesjapon voor Rp. 500,een sarong voor Rp. 150, enz. Elk kledingstuk kreeg een prijsje opgenaaid en alles werd in grote manden (die ze gewoonlijk gebrui ken voor vechthanen) gestopt of op rekken gelegd. We hadden afgesproken Zondag 9 uur te beginnen met de verkoop om om 12 uur klaar te zijn. leder persoon mocht alleen 3 stukken kopen, anders zou er misschien niet genoeg zijn. Nu, het liep storm hoor! Om kwart over 10 waren we uitverkocht! Het was links binnenkomen en kleren uitkiezen en rechts betalen. Ik was zo bingung want ik kan niet zo goed tellen. Ge lukkig kreeg ik hulp van een goede vriendin die onder alle drukte even kalm bleef." Iets goeds te kunnen kopen voor een bedrag dat je je veroorloven kunt, is eigenlijk nog prettiger dan iets zomaar krijgen. Al die koopsters en kopers zullen hetzelfde gevoel hebben als wij, wanneer we van een geslaagde uit verkoop thuiskomen. Alleen: een koopje bemachtigen is voor ons zuiver sport, voor de mensen in Bandung was het noodzaak. Maar nu weet u hoeveel goeds u doet met uw kledingpakketten, met al uw bijdragen aan GIKI, HALIN en niet te vergeten onze Bruine Bus, waaruit wij de hoge portokosten van de pakketten kunnen betalen, maar daar naast ook velen financieel steunen. Millioenen hebben we niet weg te ge ven, maar als we een vergelijking met druppels willen maken, laten het dan de druppels van de waterval zijn, die overal spatten om alle bloempjes te besproeien, ook het kléiéiéiéiéinste. Eigenlijk weten we het allemaal wel, maar af en toe doet het toch wel goed te lezen en te zien hoe er in Indone- I sië, mede dank zij onze steun goed gedaan kan worden. Voor bovenstaande foto's laat ik Mevr. Saptodewo (foto) maar zelf aan het woord. Uit de brief die ik net van haar ontving: j "Je hebt hier in Bandung ook een be- jaardentehuis voor vrouwen. Er zijn 45 oudjes en 10 personen die voor hen zorgen. Kassian, je hebt er bij die al zo oud en ziekelijk zijn, dat ze niet eens meer kunnen opstaan. Wij hebben hen voor de Lebaran ieder j een kain gegeven kabaja Rp. 1000,Ze waren er zo blij mee! Je raadt nooit hoe we aan het geld kwa men. O.a. ook via Tong Tong. We kregen zoveel pakketten met kleding er heerste niet de stemming van sober verdriet van de sterfgevallen die ik toen al meegemaakt had. De bezoe kers liepen opgewonden op en neer, ontsteltenis hing in de lucht, er werd hartstochtelijk gefluisterd, met een oog naar mevrouw Kuipers. Natuurlijk werd mij toen niets verteld,- maar daarom beklemde het onbegrij pelijke gedrag van de volwassenen mij des te meer. Het geheimzinnige wegslippen in de dood van een nog jonge man die ik maar net een paar keer vluchtig had gezien, de opschud ding waar ik niet eens uitleg van mocht vragen hoewel de opwinding in de lucht zat, is me bijgebleven als het andere gezicht van de dood, het onverbiddelijk mysterie van de over gang. In mijn herinnering, al was 't misschien niet in werkelijkheid, was 't een duistere dag, bezwaard door va ge, schrikwekkende voorgevoelens. "Tjelaka", zou ik gedacht hebben als ik wat ouder was geweest. Maar om dat ik een kind was gooide ik de schuld maar op de arme Djogodölók - die was vast in een kwade stemming geweest en had zich gewroken op de eerste beste inwoner van het dichtst bijzijnde huisDat maakte ik ten minste een ontzet buurkind wijs, de volgende dag toen ik me toch op een of andere wijze moest ontlasten van de opgedane indrukken. De ware omstandigheden van dit sterf geval zijn nooit aan 't licht gebracht. Toen ik er veel later mijn ouders naar vroeg, vertelden zij mij dat het zelf moord geweest kon zijn - wat waar schijnlijk de officiële doktersverkla ring geweest moet zijn. Maar het was bekend dat haarfijne bamboevezels in de maag van de dode gevonden was. Er werd algemeen aangenomen dat dat het werk was geweest van een jaloerse vriendin, die overigens aan iedereen bekend was. Maar werkelijk bewijs van schuld kon niet vastgesteld worden. Het laatste wat ik me van mevrouw Kuipers herinner was dat ze midden in haar wanhopige droefheid mij op de trap zag zitten en in 't algemeen zei: "Ach, geef dat kind toch een koekje, ze ziet er zo zielig uit." Ik moet toen ergens in slaap gevallen zijn want ik werd wakker in de auto, op de terugweg. Ik heb mevrouw Kui pers nooit meer teruggezien en de Djogodölók, die immers in toorn ge dood had, heb ik die dag zekér niet bezocht. Greet Gaudreah-v. Alphen de Veer 12

Tong Tong | 1977 | | pagina 12