Sumber Porong Boekhandel Tong Tong Huize "De Leeuwerik" IINI'lllllilllllllllllllllllllilllllllllllWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW^ linniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiminilimn Links: Met een auto volgeladen staat Lien Bierhuys (links) met haar helpsters voor de ingang, van Sumber Porong. Rechts: Contact met kinderen stelt men zeer op prijs. Libetles en Margrieten worden gretig doorgebladerd. Maar afbeeldingen van halve gezichten, neen, die bladen worden M direct ingeruild I Met welke medisch-verantwoorde, omzichtige termen men inrichtingen in Santpoort, Meerenberg Sumber Porong ook wil omschrijven, het blijven realiteiten. Plaatsen waar mensen wonen die bui- ten de werkelijkheid staan. Een trieste werkelijkheid die eist, dat normale, gezonde mensen de zorg hebben voor medemensen die dat niet zijn. In Nederland is die materiële zorg voor zwak- j zinnigen voortreffelijk, naast het eindeloze geduld, de tact en de liefde die (vaak heel jonge men- j sen) als een roeping opbrengen. We konden daarover vaak genoeg zien, horen, lezen op televisie, 1 radio en kranten. Maar wat weet men van Sumber Porong in Oost-Java, nu? Weten we dat daar 1 nog 11 Nederlandse vrouwen zitten (enkele met een Nederlands paspoort), al jaren? Hoe komt het dat zij nooit naar Nederland werden overgebracht en waarom de Indonesische overheid hen zonder onderscheids des persoons liet blijven en delen in de verzorging die andere Indonesische patiënten kregen. Porong, veel is er sinds vroeger niet veranderd, maar alles is intact. Kraakheldere paviljoentjes, eenvoudige behuizing voor eenvoudige zielen, die zo weinig materiële behoeften hebben. Een zon- nig terrein met bloemen- en groententuin die onderhouden wordt door hen die ertoe in staat zijn. Genoeg verpleegstertjes om zich met de mensen te bemoeien. Sommigen zitten er al 30 jaar, en langer. Ondanks de triestheid op zichzelf is de sfeer er van een blijmoedige tolerantie die voor onze begrippen misschien onbegrijpelijk is. Er zijn financiële tekorten geweest, heel erge. Sinds kort is daar enige verbetering in gekomen dank zij Nederlandse bijstand. Maar veel ruimte voor I wat extra's is er niet. Daar kwam Lien Bierhuys, de onvermoeide sociaal werkster van de GIKI achter. Om de zoveel tijd nu, trekt ze met een auto volgeladen met vruchten, snoep, stapels j oude tijdschriften en ook kleding naar Porong. Een assistente gaat mee en vaak ook een paar kinderen die graag helpen met de uitdeling. Dit contact met kinderen wordt door de Porongers zeer op prijs gesteld. Niemand wordt vergeten, ook het verplegend personeel deelt in de versnaperingen. Er is een saamhorigheid die hartver- J warmend is. Als u bedenkt dat uw extraatje in onze Bruine Bus deze vreugdevolle momenten teweeg kan brengen dan weet u waarom wij altijd en zonder terughoudendheid vragen: denk aan j onze Bruine Bus. Bloempjes die water nodig hebben zie je niet altijd direct. Maar ze zijn er. L.D. I kassa PAS UIT! Zo kenden wij Batavia - Hein Buitenweg een mooi fotoboek van het vooroorlogse Batavia f 35,plus porto f 2,75. De kaars - Willem Brandt Een nieuwe, vermeerderde 4e druk van deze prachtige kerstverhalen 14,90 plus porto 2,75. Recensie hiervan volgt in een volgend nummer van T.T. En toch haten wij niet- Lea Morris Een roman uit de tijd van de Indonesische revolutie 15,plus porto 2,75. Jan Compagnie - Arthur van Schendel f 16,50 plus porto 2,75. Een verhaal uit de tijd van de VOC. Jan Compagnie in oorlog en vrede - be knopte geschiedenis van de VOC - C. R. Boxer, geïll. f 29,50 plus porto f 4, Een streep door de zon - Willem Brandt Gedichtenbundel 3,plus porto 1,20. Wel en wee in vrouwenkampen op Java - Annie Ofeigssen. geïll. gedichtenbundel uit de kamptijd 12,50 plus porto f 2,75. Kantjil, dwerghert bij het Tobameer - Alet Schouten, geïll 14,90 plus porto 2,75. Bushido - Lea Morris Een verhaal uit de oorlog en Japanse be zetting 15,plus porto f 2,75. Ambon door de eeuwen - Ben van Kaam Geschiedenis van Ambon 16,90 porto f 2,75. Dipanegara - Johan Fabricius De Javaoorlog 1825-1830 f 32,50 plus porto f 4, Shantala, een traditionele kunst - massage voor kinderen - geïll. - Frederick Leboyer 35,plus porto f 4, Zaken overzee - 4 korte verhalen - F. Springer f 19,90 plus porto f 2-,75. Indon. kalender 1978, oude litho's f 14,50 plus porto f 2,75. Indon. kleurenposters ROGIER 2,50 p. st. Schoolplaten van van Bemmel f 5,(toko - haven - station - straat met toko's) porto en emballage 2,75. PUZZLES platen van Bemmel (toko-straatje - station) 16,50. U heeft ons adres toch niet vergeten is een bejaardentehuis voor ge- repatrieerden. Het huis biedt een eigen sfeer en heeft mooie wan delgelegenheden. Ons adres is: Huize "De Leeuwerik", Badhuis- iaan 1, Laag Soeren. U kunt zich wenden tot Mej. C. Gribling, Directrice. Telefoon 08337 -214. 13

Tong Tong | 1977 | | pagina 13