Smikkelen en Smullen - «Jan Compagnie in oorlog en vrede - Nu eens een plaatje voor de jagers onder onze lezers. En voor de smulpapen van ongewone hapjes. Beide groepen hebben natuurlijk direkt gezien dat de drie lekkernijtjes op het bord tjodot goreng oftewel gebakken vleermuisjes zijn. De Hollander zegt van Indische men sen dat ze altijd alleen maar over eten praten. Nou ja, dat hebben we dan beslist van onze Indonesische voorouders. Want hier is het precies zo. Er hoeft ergens maar een kleine gezellige koempoelan te zijn en na een tijdje gaat het gesprek over eten. Op een keer werd er bij mij thuis druk over ongewone lekkere hapjes ge praat. Gemaakt van wat soort beest en op welke manier bereid. (Hier in Jakarta, in het voormalige Prinsenpark, heb je een restaurant waar je werke lijk de gekste gerechten kunt veror beren. Ik persoonlijk heb er al o.a. hond, beer, aap, binyawak en slang gegeten. Waarbij ik moet zeggen dat die laatstgenoemde, de slang, gewoon onvergetelijk lekker was!) Maar tijdens dat gesprek bij mij thuis dus, vertelde iemand hoe vreselijk lekker gebakken tjodots waren. Ik liet me spijtig ontvallen dat ik die nog nooit gegeten had. En op een keer logeren we weer eens in Jogya en mijn vrouw Udjie vergezelt haar Ma ma 's morgens vroeg naar de pasar Ik blijf lekker met Pa thuis bij een bakkie kopi tubruk en een krèteksiga- retje. Als de twee dames weer thuis komen zeggen ze tegen me: "We hebben iets zeer speciaals voor jou." Vol verwachting klopt mijn hart tuur- lijk en even later zet Udjie een bord met een servet erover voor me neer. Ik moet eerst raden. Maar na drie keer fout geef ik het op. Als een goo chelaar rukt Udjie het doekje eraf en ik zie voor me drie knisperbruin ge bakken beestjes liggen. Heel proza ïsch tussen de bleekrose roosjes van het bord. "Je zei immers een keertje dat je nog nooit tjodot had gegeten?" zei Udjie. "en zoeven, zag ik ze op de pasar. Ajo, selamat makan, zou ik zeggen!" Tjodot als ontbijt??!! Nooit gehad maarede pyamamouwen opge stroopt en niet te lang natuurlijk! O nee, eerst de kamera gepakt o.m dit. niet alledaagse ontbijt even voor TT vast te leggen, tot grote hilariteit van mijn schoonouders. (Ik hoor ze ge woon "Londo èdan" gekke Hollan der) denken!) En toen kon het feest beginnen. Schoonpapa deed mee. Ik pak een beestje van het bord en bekijk het eerst van heel dichtbij. Zó precies van boven lijkt het net een portie kikkerbilletjes, maar dan met het kopje er nog aan. En als je dan dat koppetje ziet, weet je meteen dat het alles be halve een kodok is! Een miniatuur hondekop met een vervaarlijk gebit. En terwijl ik het zo van dichtbij bestudeer zegt mijn schoonpa: "Als je zo die geweldige tanden ziet zou je haast niet zeggen dat tjodots vruchten eters zijn. Daardoor zijn ze ook absoluut schoon. Je kan ze werkelijk helemaal opeten." Dat zeggende "breekt hij het beestje open en begint het piepkleine levertje op te eten. E- ven later peuzelt hij ook de rest van de "inhoud" op! In een wip was het hele beestje verdwenen Ondertussen zat ik ook niet stil en ik moet onmiddellijk zeggen dat tjodot goreng doodgewoon afgrijselijk lekker is! Ook bij mij is het beestje in een mum verdwenen, alleen heb ik nog dat kleine "klompje" ingewanden voor me op het bord liggen. Zegt schoonpa terwijl hij erop wijst: "Echt waar, tjo dots zijn absoluut schoon. Die darm- pjes zijn ook eetbaar. Dat wat erin zit is geen p...p, op zijn hoogt vruchten sap". In waargebeurde reportages over ver re landen lees je altijd dat de reporter de meest vreemde dingen voorge schoteld krijgt en die dan heldhaftig naar binnen werkt om de gastheren niet te beledigen. ik kijk eerst naar schoonpa (maar die glimlacht aanmoedigend!) en dan naar de kleine groenige darmpjes op r. bord. En net als bovengenoemde re porter laat ik daarna de kleine hoop in mijn mond verdwijnen. "Zie je wel, helemaal eetbaar," zegt mijn schoon pa tevreden lachend. "Hmm, hmm," zeg ik alleen. Ik wilde niet beledigend zijn, maar aan de andere kant vond ik het net iets teveel van het goede. Ik had de kleine kluwe daarom meteen teroes doorgeslikt en simuleerde heftig kauw bewegingenwant zo n held als die reporters ben ik nou ook niet ROGIER Mevr. M. J. Hillerström, Lubeckstraat 103, Den Haag, tel. 070-39 88 62 heeft zeer veel foto's, negatieven, poëzie-albums en familie-films van vóór de bezettingstijd van Ned.-lndië. Wie komt eens kijken en vindt zo wellicht zijn/haar oude familiefoto's terug? NIEUW Beknopte geschiedenis van de VOC door C. R. Boxer Met zeer veel fraaie illustraties, bestaande uit portretten, kaarten, documenten etc. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 29,50 plus f 2,75 porto. Een prachtige aanwinst voor belangstellenden in onze Indische historie 15

Tong Tong | 1977 | | pagina 15