Operatie "CATARACT" 1977 AURORA TRAVEL SERVICE B.V. 25 mei 1977. Afgehaald door mijn dochter en ge ëscorteerd door echtgenote en jongste kleindochter, Rani, vertrok ik van Bo- gor naar Jakarta, met een bezwaard hart. Want ons huis, honden en kippen blijven achter, slechts behoed door mijn andere klein-kinderen en de lo kale voHeybalkampioen Abbo, één van de vele jongelui, die na de mid delbare school doorlopen te hebben, geen administratief emplooy konden vinden en nu hun brood verdienden op een ander level. Hij helpt in het huishouden, dweilt onze vloer, doet boodschappen, betaalt de rekeningen van waterleiding en electrisch licht, doet kleine reparaties. En is dus of ficieel werkeloos, maar verdient be hoorlijk. Bezwaard of niet. Ik moet wel gaan. Want ik sta nu eindelijk bovenaan op de lange wachtlijst van Dr. Sidarta lljas, de snel rijzende ster aan het firmament der Jakartaanse oog-artsen. Laat ik deze beurt voorbijgaan, dan moet ik weer maanden wachten. We gaan direct naar de C.B.Z. (nu: Rumah Sakit "Cipto Mangunkusumo"). Er is veel veranderd sinds ik in 1963 afscheid nam van het personeel, om als gepensioneerde mijn dagen ver der in niets doen door te brengen (geloof het maar niet!) Vroeger was de oogheelkundige af deling in de buurt van de "morgue" gelegen. Nu is ze gevestigd op de derde en vierde verdieping van een torenhoog gebouw. Na door Dr. Sidarta onderzocht te zijn, vertel ik hem mijn duister geheim, namelijk dat vijf jaren geleden een oogarts elders consateerde dat ik glaucoom had. Sindsdien heb ik in angst geleefd. Want glaucoom is de ergste van alle oogkwalen die de ou der wordende mens bedreigen. Welis waar heeft de oogarts te Bogor mij verzekerd dat ik vermoedelijk geen glaucoom had, maar iedere keer dat ik die andere dokter bezocht, luidde het vonnis "glaucoom". Een "staar"-operatie heeft weinig te betekenen, maar een gecombineerde cataract en glaucoom-operatie is nog wel wat anders. En een oude dok ter die mij nog van mijn dienst- periode kende, vertelde mij eens ar geloos, dat glaucoom, ondanks opera ties en medicijnen tenslotte toch meestal in totale blindheid eindigt. Mijn oude vriend D. M. G. Koek was er een voorbeeld van. Dus word ik naar de glaucoom-afdeling gebracht. Het onderzoek met allerlei apparaten, die gezellig suizen of zenuwachtig tikken, duurt ruim een uur. Maar het eindresultaat doet mij wel een meter hoog springen met mijn oude benen. De dokter zegt: "U heeft geen glau coom!" Ik voel me als een kind dat jarig is. Zo gelukkig! Dr., Sidarta zegt: "Overmorgen wordt U geopereerd om 9 uur. Morgen op name." Nu moet nog het lichamelijk onderzoek volgen. Dat kan ook in de C.B.Z. natuurlijk. Maar mijn dochter noemt dr. Tabor. En Sitarda vindt dat een reuze goed idee. Dus word ik naar dr. Tabor's kliniek gebracht. Hoe blind ik ook al ben, ik zie toch wel dat er op de zacht verende banken in de wachtkamer, een hoop vreemdelingen zitten. Mannen en vrouwen, allen in kimono's gekleed. Ik kan de seksen dus met mijn staar-ogen niet onder scheiden, maar hoor aan de stemmen wel, dat er mannetjes en wijfjes rond om mij zitten. Veel Engelsen of Ame rikanen en ook heel wat Hollanders. Ze worden door kwieke verpleegsters telkens opgehaald en naar een of an dere afdeling gevoerd. Eindelijk ben ik aan de beurt. Omdat ik maar een mini-onderzoek moet on dergaan, heb ik geen kimono gekre gen en voel me in dit carnaval-gezel schap een beetje alleen. Dr. Tabor is een arts met allure. Hij beklopt en beluistert me, er wordt een cardiogram genomen, een foto van mijn longen, er wordt bloed afgetapt en ik moet een plasje doen. Het on derzoek op suiker kan meteen plaats hebben, want sinds gisterennacht 10 uur heb ik niet gegeten of iets anders gedronken dan water. Tenslotte krijgen we allemaal een smakelijke lunch. Morgen uitslag. Die moet mijn dochter maar halen. Want van Dr. Tabor ga ik meteen het zie kenhuis in. Ik krijg een plaats in de "Tjendrawa- sih"-afdeling, een kamer voor vier personen. Hr. Bachtiar treedt op als "kamer oudste". Hij is afdelingshoofd van het Staats Electriciteits-bedrijf te Djakar ta en herstellend van een suiker-coma. Nieuwe patiënten en hun familie wor den door hem begroet want hij is een zeer actief mens en kan het bedde- leven moeilijk verdragen. Iedere a- vond komt hij mij 2 tot 3 djeroeks brengen en hij streept voor mij de ge rechten aan die ik wil eten. Het menu is la carte. Voor ontbijt kies ik brood met kaas en rookvlees en een hard gekookt ei. En koffie. Beter heb ik nog nooit gedronken. Sterk en zoet in een grote kop. Turkse koffie in een macro kopl Heerlijk! Lunch en avond maal zijn zeer goed en men kan zelf variëren. Behalve de Heer Bachtiar, liggen in de kamer ook nog een jonge leerling stuurman van de grote vaart en een landbouwer uit Klender. De leerling heeft veel pijn. Hij is een Indo en van zijn zuster verneem ik dat hij niersteen heeft en ge-opereerd moet worden. Van "Ketji beling" heeft ze nog nooit gehoord. Verbazing-wek- kend dat onze medicijnen onder ons zo vergeten zijn over het algemeen. Terwijl de westerse pharmacie ze hoe langer hoe meer leert waarderen. Ke- tjie beling wordt nu door drie grote pharmaceutische fabrieken in capsules aangemaakt. De landbouwer uit Klender heeft een tumor aan de lever, maar wil niet ge opereerd worden. Hij ligt al 20 dagen in het ziekenhuis en wil Zondag naar huis. Sterven wil hij in zijn eigen huis. Ik raad hem door tussenkomst van een verpleegster aan naar Dr. Goe- nawan te gaan te Tjisaroewa. Dr. Goenawan heeft al veel kanker-pa tiënten genezen. Onder anderen de zuster van mijn verpleegster. Die had baarmoeder-kanker. Ik schreef vroe ger al over dat geval. Merkwaardig dat haar zusje nu mij verpleegt. Ze doet dat met veel zorg. Na de opera tie, als ik mij niet bewegen mag, voert giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniii Aurora Travel Service b.v. kan, 1 als Indonesië-specialist bij uitstek, uw droomreis tot werkelijkheid maken. 1 Ontdek de sfeer en de charme van bestemmingen in het verre Oosten j als de Filippijnen, Hongkong, India, Japan, Singapore, Sri Lanka, j Taiwan of Thailand. Ook voor bestemmingen in Amerika, j Canada, Australië, of Nieuw Zeeland, j kunt u bij ons terecht. j Aurora Travel Service b.v. staat voor individuele vakantiereizen (geen j massatoerisme) zakenreizen een puur persoonlijke aanpak: wij bespreken voor u plaatsen bij die luchtvaartmaatschappij die voor üw reis het meest in j aanmerking komt (bijv. KLM, Garuda, Qantas, Singapore Airlines, Thai Airways, Lufthansa j en Japan Airlines.) complete service (reisverzeke-j ringen, hotelreserveringen, visabemiddeling). Management: Ans Fanggidaej-Jongkind Wim Simon Kantooruren: j maandag t/m vrijdag 09.00-16.45 uur j zaterdags 09.00-12.00 uur Clauskinderenweg 28 Amsterdam - Osdorp 1018 Tel. 020 - 19 93 77 19 93 96 16

Tong Tong | 1977 | | pagina 16