JEUGDJAREN w///nn\\w$ (XXI) Leef met Soya! HOMMAGE AAN BABOE RESOH Zij was werkelijk een unieke baboe, van koninklijke allure. Baboe Resoh liep niet; zij schreed, het hoofd fier opgeheven. En toch kwam zij uit de Vorstenlanden. Als zij uitging, dan flonkerden er mooie soebengs in haar oren en op haar kabaja prijkten speld jes van echte gouden dukaten. In één van mijn vorige stukjes vertel de ik al, dat baboe Resoh van deco rum hield. Nu - achteraf - denk ik, dat zij geboren werd onder het koninklijke teken "Leeuw". Zij heeft in onze jeugd een grote rol gespeeld. Wij hadden veel ontzag voor haar. Als zij boos op ons was, omdat wij kattekwaad hadden uitgehaald en haar ogen nijdig flikkerden, dan dro pen we ietwat schuw af. Haar gelukkigste tijd heeft baboe Re soh gehad, toen zij nog met haar man, mandor Sampan op ons erf woonde. Zij hadden in de bijgebouwen een vrij ruime kamer met een kleine open voorgalerij. Later vond Sampan het meer met zijn positie in overeenstem ming om een eigen huisje te bewonen. Helaas kwam hij in contact met dob- belgrage vrinden en moesten wij mee maken, dat successievelijk de mooie kabaja-speldjes en soebengs van ba boe werden beleend of zelfs verkocht. In die tijd kwam baboe wel eens geld lenen bij mijn moeder. Wij vonden het vreselijk triest voor haar, maar kon den er niets tegen doen. Haar grootste verdriet was, dat zij zelf geen kinderen had. Daarom heb ben zij en Sampan tenslotte een baby geadopteerd. Het kindje kreeg de naam Lasmini. Lasmini is opgegroeid tot een intelligente, vooruitstrevende jonge vrouw. Jaren later, toen wij al in Solo woonden, kwam er op een dag een keurige brief van Lasmini waarin zij haar huwelijk aankondigde met de sumatraan Boerham. Zij schreef er o.a. in: "Ini satoe huwelijk uit liefde." Als mijn ouders 's avonds op visite moesten, of naar een concert gingen, dan zorgde baboe Resoh er wel voor, dat wij op tijd naar bed gingen. Zij zelf nam dan plaats op een tikar vóór het ledikant. Meestal vertelde ze wel eerst een verhaaltje. Helaas weet ik niet meer, waar het over ging. Wél herinner ik me, dat er iets droefgees tigs in voorkwam en één of ander figuur een "Nini-nini kaki" was of riep. Op zo'n avond gebeurde het een keer, dat er aan de kruk van de voordeur werd gemorreld. Baboe's gevoelige oren hoorden het meteen en zij riep: "Siapa sitoe!" Het geluid van iemand, die wegliep drong tot ons door. Reso luut opende baboe de deur, sloot ons vervolgens op en ging achter de vluch tende aan. Al spoedig keerde zij ech ter terug en bracht mijn ouders tele fonisch van het gebeurde op de hoog te. Deze kwamen direct naar huis. Er waren in Sawah-Loento nogal eens "gedrosten", dwangarbeiders, die de vrijheid hadden gezocht en rondzwier ven. Zij waren de dieven. Op een zondag hadden mijn ouders vrinden op bezoek en er werd gemu siceerd. Mijn oudste zuster en ik speelden in de tuin met onze vrindjes. Mijn jongste zuster was toevertrouwd aan de zorgen van baboe Resoh. Deze had Loes meegenomen naar haar ka mer, waar ze vervolgens met Sampan op de grond centjes ging tellen. Ken nelijk hadden zij weer aardig wat guldens gespaard. Als een jonge kraai, tuk op alles wat blinkt, zag mijn zusje kans zo'n gul den te pakken te krijgen en stopte deze in haar mond. Het geldstuk kwam zeer ongelukkig terecht en blokkeerde het keelgat. Mijn zusje kreeg het be nauwd en huilde erbarmelijk. In paniek probeerden baboe en Sam pan eerst zelf die gulden uit het mond je te verwijderen, maar toen dat niet direct lukte, vloog ze met Loes in haar armen naar binnen, waar natuurlijk meteen een grote consternatie ont stond. Ik zie het nog voor mij als de dag van gisteren. Mijn moeder en baboe huilden, mijn vader hyper nerveus. Baboe zat op de grond en in haar armen lag Loes. Mijn moeder probeerde wanhopig uit die kleine mond de gulden te verwij deren. Eindelijk gelukte het. Derge lijke nare gebeurtenissen schijnen een eeuwigheid te duren. Het mondje bloedde flink. Daarom gingen miin ouders meteen met Loes op de loco motief van een passerend kolentreintje naar de dokter. Deze desinfecteerde de mond en gelukkig was er verder niets ernstigs mee aan de hand. Baboe Resoh offerde uit dankbaarheid voor de goede afloop een geit. Mrn zusje kreeg van haar als aandenken een blauw koralen ketting waaraan als hangertje de bewuste gulden hing Op een vergeelde foto staat dit voor val nog vereeuwigd, compleet met de arme geit, die ten offer zou vallen. Baboe Resoh vertoeft al lang niet meer in deze wereld. Ik ben ervan overtuigd, dat zij heel gelukkig zou zijn met deze hommage, haar gebracht door één van de kinderen, die zij zo moederlijk verzorgde en bedilde. JENNY HEETKAMP-SENSTIUS De beste overpeinzingen, filoso- fiëen die Tjalie in de loop van zijn Nederlandse jaren opschreef. Geinspireerd door de mooiste foto's hem door vrienden en lezers gezonden. Een boek ter herinnering aan de goede dingen die nooit voorbij gaan. Maar misschien wel ver geten worden. Prijs 20,90 porto 4, Pro-soy, voorverwerkte soya- bonen. Even weken of opkoken direct te verwerken in vele sma kelijke gerechten. Naturel, fijn, grof, licht en don ker. Vlees en hamsmaak. Zuiver vegetarisch. p. half pond f 2,25. p. pond f 4,- Soya meel en soyabonen per half pond f 2,--, per pond f 4,-. Gratis recepten bij elk zakje. In het soyaboekje van Harryet Marsman vindt U er natuurlijk veel meer I PASAR MALAM-WAARTS IN 1977 Pasar Malam Haarlem 22 en 23 okt., in de Beijneshal, Stationsplein, t.o. het station. Openingstijden: za. 22 okt. 15.00-24.00 uur, zond. 23 okt. 14.00-23.00 uur. Inl. L. Jansen Schipper, tel. 023-33 68 01. Nog veel plaatsen volgen: o.a. Venlo, Maastricht. Al Uw stencilwerk vlot en voor delig verzorgd door TONG-TONG Prins Mauritslaan 36, Den Haag, telefoon 070-54 55 00 54 55 01 18

Tong Tong | 1977 | | pagina 18