TOEN, IN BATOE Een foto waar de zonnige zorgeloosheid, de gemoedelijkheid van het Indische leven van afstraalt! Hij werd ons toegezonden door Yvon Noordam-Weygers, die haar gelukkige jeugd in Batoe (bij Malang) had. "Ik kwam als kind, z.g. "anak mas" bij een ouder echt paar dat studerende kinderen in Holland had. Mijn lieve pleegmoeder - Maatje - Tante Juul Willemse, speelde in 1935 in de Katholieke en Protestantse kerk orgel. Er werden bij ons thuis dus Psalmen en Gregoriaanse missen ingestudeerd! Vader Willemse, gepensioneerd Ass. Resident had zeëen van tijd voor mij, voor z'n Hollandse leghorns en om te bridgen met de pastoor en de dominee. Ons huis was constant één gezellige ontmoetingsplaats." Op de foto: links om te beginnen bij Pastoor Wouters; hr. J. van Braam Morris, heer en mevr. Visser, Jeanne Willemse (gehuwd met Wiersma), Jet Willemse (geh. m. Zeeven) juffr van Eersel (40 jaar onderwijzeres) mevr. Joren en tenslotte tante Juul en Oom Hendrik Willemse. (De lege stoel op de voorgrond is natuurlijk van de fotograaf). Foto onder: Koninginnedag in Batoe. De nonnetjes, Pastoor Wouters en de hele schare kinderen helling af, terug naar school voor een welverdiend glaasje limonade na de aubade. Batoenezen, wie heeft nog meer foto's en herinneringen? Kripoet 'je-lah-je-kripoêt' zei de palm tegen het water toen de zwaan die zo hautain deed voorbij gleed een witte zwaan rimpelend water als een waaier achter haar aan Nina Ming kleine Ming waarom toch zijn jouw oogjes schuin gezet hoe zien die de wereld schots en scheef of juist rechtschapen recht je glimlach lacht zo ver om wat je schuine blik van dichtbij ving misschien, kleine Ming zie jij de wereld scheef rechter, beter dan ik? Nina DE EERSTE BIOSCOOP IN BANDOENG Omstreeks 1905 kwam op het Pieters plein in Bandoeng in plaats van de bekende Circustenten (ovale vorm) Warren, Harmstone en Bose, een rechthoekige tent van getaand zeil doek met daarnaast een kleinere tent voor locomobiel en dynamo voor het produceren van de nodige electriciteit voor de projector. Het was een bioscoop en wel eigen- dorh van een Brits-Indiër, de heer Joesoef. De films, die gegeven wer den, waren "De Grote Treindiefstal", "De hen met de gouden eieren," "De wonderen der diepte" en "Napoleon". Zolang deze laatste film gedraaid werd, ging ik er heen. Elke avond kwam ik huilende thuis en telkens vertelde ik dan: "Hij is wéér dood." De verlichting was zeer slecht. Je zat er heel moeilijk. Het was stampvol. De geprojecteerde film flikkerde heel erg, maar het was zeer goedkoop. P. VAN LOONEN Er zijn zebra's die vrijwillig achter tra lies zitten om er als witte paarden uit te zien. Stanislaw Jerzy Lec 17

Tong Tong | 1977 | | pagina 17