Ook dit Huize "De Leeuwerik" SMAKELIJK WEERZIEN Laten we wel zijn, we gaan heus ook naar Indonesië terug om weer eens ouderwets lekker te eten. Van honderden soorten vrychten en groenten, ontelbare djadjan-djadjan en de niet-na-te-tellen-en- vertellen combinaties van hoofd- en bijgerechten. Het ETEN in Indonesië is voor ons een zéér belangrijk weerzien. Tjalie en ik hebben in 1972 van alles gegeten, zonder voorkeur van duur of goedkoop, maar liefst van de straat. Waar haal je anders je injec ties voor? Gewoon eten, niet denken dat je dadelijk stuiptrekkend van de cholera op straat ligt. Wantrouwen wordt juist gestraft. Na het nergens-betere eten van de lieve Soetjahjo's waar we logeer den, was het aanroepen van de roedjak-verkoopster toch ook wel een bijzondere vreugde. Zo'n klassieke portie roedjak-petis of djanganan Soerabaja, o hemelHier ziet u Tjalie met kennis van zaken bezig de samenstelling van zijn portie aan het vrouwtje kenbaar te maken. - L.D. (foto Joop Soetjahjo) Uit een brief: 1. wat een toeristen komen er in Indonesia! Van zeer sympathieke, be schaafde mensen tot afschuwelijke on aangename pummels, die denken dat ze de wijsheid in pacht hebben. Zielig zoals ze zich aanstellen tegenover ons, bruintjes. Ach, als wij maar stil blijven, want zwijgen is goud. En bo vendien, ze weten niet beter. Er zijn er die hele batikwinkels leegkopen om hun boetieks te vullen S. 2. in dit groepje zat een dame op leeftijd die voor het eerst in Indonesië was en het vaak wat al te kwaad had met de armoede die ze om zich heen zag. Op haar vraag wat men zoal moest geven, als men iets wilde ge ven, noemde ik haar het bedrag dat te doen gebruikelijk was en de mo gelijkheden om iets te doen voor an deren, vanwege hun lage inkomen. Een meisje van het kantoor waar ik werk, had 's middags hetzelfde groep je op mijn verzoek naar allerlei kleine antiekzaakjes gebracht waar ze de in kopen van hun leven deden, omdat het meisje hen hielp met tawarren. De oude dame beloofde dat ze het meis je iets zouden geven voor haar hulp. Ik antwoordde, dat ze dat zeker moes ten doen, omdat het gezichtsverlies zou betekenen als we de belofte niet nakwamen. Daarmee was iedereen het eens. Die avond, na het eten kreeg ik van de dame Rp. 5,om aan het meisje te geven. Van de andere leden van het gezelschap kreeg ik niets (Rp. 5 3 (drie) cent! Om de groep niet te laten verslijten voor de spreekwoor delijke "belanda kikir" heb ik aan die 5 roepiah een zilveren ketting laten maken en die aan het meisje gegeven. Het onrecht konden we nog herstellen, maar hoevele keren gebeuren derge lijke dingen dat er niet iemand is om de fout te herstellen? Legio". D.V. (de namen van beide briefschrijvers zijn bij ons bekend). stadse schoenen getooide voeten op de galangans was vanzelfsprekend gammel. Neen, dan ging het zo'n 50 jaar geleden heel wat soepeler als 10- jarige knaap in tjelana monjet en op blote kaki's. Tóén liep ik met een ka tapult om de hals, nü werd ik zwaar gehinderd door de beide camera's (één voor dia's en één voor negatief film) plus groothoek-objectief om de schouders, hetgeen de evenwichtszin niet bepaald bevorderde. Daarbij wa ren mijn benen een stuk strammer ge worden en sprak mijn gebrek aan asem een woordje mee. Ik moest en zou echter trachten al die kostbare indrukken vast te leggen op celluloid, als dierbare herinneringen. Langs een snelstromende kali, geflan keerd door tjangkrings en ruisende bamboebosjes langs de rand van de sawah gingen we dwars door de rij pende padi naar een optrekje met atap- dak als eindpunt. Vandaar hadden we een fantastisch weids uitzicht op de ons omringende bergen van de Pre- anger. In de omgeving hoorde ik waar achtig nog een tikukur. Op de terug weg langs karbouwen, één met een liggend jongetje op de rug, zag ik tot mijn grote verrukking iets, dat mijn hart deed opspringen: een gardu-huis- je met een heuse tong-tong. Veel meer kon ik niet verlanqen. Ik was betul- betul weer thuis. Zelfs Jakarta, waar ik de laatste dagen van deze onver getelijke vakantie doorbracht, kon die tochten in de sawah niet overtreffen. F. R. de C. v. C. GADO-GADO (Recept uit een Ned. krant.) 4 x 250 gr. groenten: bloemkool WORTEL, kool, PREI, sperzie bonen, taugé, andijvie. 5 hardgekookte eieren, 1 gefrui te ui, 2 BANANEN. Maak alle groenten schoon en kook ze een beetje aan in een grote wijde pan. Ze moeten half gaar zijn. LAAT ZE HIERNA DROGEN EN ROER ER DE IN SCHIJFJES GESNEDEN BA NAAN DOORHEEN. Leg dit al les in een grote schaal met de gefruite ui en de eieren er bo venop. Hieroverheen kunt U de kroepoek kruimelen. Bij de groenten geeft U een pit tige pindasaus: pindakaas door heet water roeren, laten koken, KERRIEPOEDER, sojasaus, zout en peper, en wat KOREANDER er doorheen roeren. Deze saus giet U over de groenten en U garneert de schotel met nog wat stukjes kroepoek. Goeiendag en smakelijk eten U heeft ons adres toch niet vergeten is een bejaardentehuis voor ge- repatrieerden. Het huis biedt een eigen sfeer en heeft mooie wan delgelegenheden. Ons adres is: Huize "De Leeuwerik", Badhuis laan 1, Laag Soeren. U kunt zich wenden tot Mej. C. Gribling, Directrice. Telefoon 08337 -214. 11

Tong Tong | 1977 | | pagina 11