Onomwonden, eerlijk als ze is, had ze het er met Tjalie vaak over gehad: haar gebrek aan gebondenheid met Indië, ondanks haar ge boren en getogen zijn in dat land, ondanks de goede jaren. Ze voelde zich in Nederland meer thuis, meer "eigen". Herinneringen deden haar niets. Onbegrijpelijk voor Hetty Eichholtz dat haar vader bijna uitslui tend op de herinnering aan zijn tweede vaderland teerde. Haar trouwe abonnee-schap op Tong-Tong was gebaseerd op de genegenheid voor alle vrienden die ze daar gehad heeft eri die ze in het blad terugvond. Maar meer was er voor Hetty niet bij. Toen ze dus vertelde dat ze Indonesië terug ging zien, verbaasde me dat. Waarom, waarvoor? Nu zou er toch helemaal niets meer te vinden zijn voor haar, met alle jeugdvrienden, familie weg? Ze wilde zelf zien, voelen hoe nu de verhouding zou zijn, na 27 jaar weg te zijn geweest van het land waar de tropenzon geen warmte in haar hart had kunnen brengen. Hoe dit weerzien geworden is, leest u in het ondervolgende relaas. Een hoogst persoonlijke ervaring, waar ze zonder terughoudend heid over vertelt. L.D. V.V.V., heeft genoeg kamers, die non stop bezet zijn. En Harni weet alles, regelt alles, wat een mens maar zou willen. Zij bracht me met heel veel Indonesiërs in contact. Door haar toe doen leerde ik in Tulungagung de heer en mevrouw Soerojo kennen, op de Jalan Kenanga 40. Dit gastvrije echt paar wilde me te logeren houden; ik kon een trip maken naar de Baai van Popoh (sweet memories) kortom: niets zou hun te veel geweest zijn. Zij kenden nog veel namen van "suiker mensen" uit die buurt. Mijn dochter Gerda en mijn andere reisgenoten waren 2 dagen de gasten van de heer en mevrouw Mustajab op "Kali Baru" bij Djember. De heer Mus tajab stelde hun in de gelegenheid om enkele ondernemingen aldaar te be zichtigen, wat een fantastische tocht schijnt geweest te zijn. En last but not least: In Sufabaia had ik het charmante, oergezellige echt paar Solaiman op de Jalan Sumbawa 7. "So - en - Co" (Solaiman en echt genote) staan letterlijk voor iederéén klaar. De heer Solaiman heeft een privé reisorganisatie, organiseert lo gies, tripsoveral en op alle plaat sen in Oost-Java. De familie heeft een tweede huis in de satellietstad van Surabaia bij Wonokromo, waar ze me heen brachten en op een zalige rijst tafel tracteerden. (Zelden zag ik in een huis zoveel Delfts blauw als in dat van het echtpaar Solaiman!) Een volgende keer neem ik zeker voor Surabaia een volle week de tijd, ook omdat ik me verheug op een weerzien met "So - en - Co". Hij is ook ver tegenwoordiger van de Stichting O- verzeese Contacten, waarvan de boe kingen, althans in die julimaand, nogal eens in het honderd liepen. Het is me onmogelijk, om "alles" op te schrijven. Ik heb héél veel informa tie opgedaan, urenlange gesprekken met Indonesische vrienden gehad. Ook veel gehoord over de armoede en de problemen, waarmee Indonesië te wor stelen heeft. Maar ik heb Indonesië en de Indonesiërs teruggezien, als een "happier and wiser country and people". iliiHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De heer en mevrouw Solaiman (So en Co!), mijn fantastische gastheer en gastvrouw in Surabaya. (Foto: H.E.) 13

Tong Tong | 1977 | | pagina 13