POIRRIÉ "OPSTIB" EN "PUNGLI" "CftMPfNG Een hernieuwde poging de corruptie in Indonesië uit te roeien. door AGUS DARUCH "Opstib" "Operasi" en "Pungli" "Pungutan Liar". In het Nederlands respectievelijk "Orde herstellen" en "Onwettige heffingen". Twee woorden, die sinds enige maanden in dit land een paar miljoen ambtenaren met afschuw en schrik vervullen en 126 miljoen andere Indonesiërs met opluchting. Aanvang van de anti-corruptie-operatie Het is begonnen met het geval van de door de rechtbank te Bandjarmasin tot levenslang veroordeelde Kepala van het Kantoor Logistiek aldaar, Bu- diadji, die vele milliarden verduisterde door manipulaties met voor de bevol king bestemde rijst. En koppig weiger de namen van medeplichtigen te noe men. Ondanks het feit, dat zijn ver dediger verklaarde, dat hij die fraude onmogelijk zonder medeweten van an deren gedurende zovele jaren zou hebben kunnen volhouden. Maar die verdediger liet het er niet bij. Ook niet, nadat het vonnis gevallen was. Hij bracht de "zaak" naar Jakarta en het parlementslid Mr. Tambunan wendde zich persoonlijk tot de pro cureur-generaal (Jaksa Agung) Mr. Ali Said. De regering heeft toen blijkbaar wel aangevoeld dat er nu maar eens een einde moest komen aan de kan ker van de corruptie die vrijwel het gehele ambtelijke apparaat heeft aan getast en niet alleen belangrijke eco nomische schade voor het land ver oorzaakt, maar ook de goede naam van de Republiek Indonesia door de modder sleurt. President Soeharto gaf het "green light" aan Kaskopkambtib (hoofd Staatsveiligheidsdienst) Admi raal Soedomo en daarmede was "Op stib" geboren. En hoe! Soedomo is een moedig man (ook physiek, want hij weet dat hij met zijn leven speelt) en zodoende zien we hem en zijn assistenten overal ver schijnen waar hij vermoedt (en ieder een met hem), dat er wel iets gaande is. Douane, emigratie, inspectie van financiën, wegen-dienst, politie, etc. etc. Overal werden en worden ambte naren op heterdaad betrapt, geschorst en aan de justitie overgeleverd (die zelf ook al veren heeft moeten laten met op heterdaad betrapte Jaksa's, waarvan er eentje gegrepen werd toen hij juist een miljoen "pungli" van een dame ontving, die hij onwettig met ge vangenis-straf bedreigd had). Ook het Binnenlands Bestuur telt al slachtof fers. De regent van Tegal heeft zijn ontslag moeten vragen en ziet een justitieel onderzoek tegemoet i.v.m. af persing van de bevolking. Anderen staan op de nominatie. Speciale Postbox voor meldingen Soedomo heeft een speciale postbox bekend gemaakt waar men zijn klach ten kan deponeren en heeft de pers opgewekt om hem van gegevens te voorzien. Het was niet aan dovemans oren verspild. De kranten wemelen van aanwijzingen met naam en toe naam en van ingezonden stukken over allerlei manipulaties van hoge en lage ambtenaren en de postbox is overvuld. In Soedomo's plaats zou ik allang gek zijn geworden, maar de admiraal blijft er ijskoud bij, geeft interviews aan studenten en anderen en grijpt tien tallen manipulanten in de kraag. Hij heeft vijf jaar tijd gevraagd (en gekregen) om een einde te maken aan alle corruptie. In ieder geval heeft hij al bereikt, dat ergerlijke praktijken als het willekeurig aanhouden van trucks langs de wegen om de chauf feurs geld af te persen (idem bij de weegbruggen) gestopt is. En dat de onderscheidene "inspecteurs-generaal" bij de diverse departementen ontwaakt zijn uit hun dommel achter een schrijf tafel en werkelijk beginnen te "in specteren". En dat het volk zijn mond durft open te doen. En hoe! Je oren tuiten ervan! Het doet je goed om het te mogen beleven! Maar zal hij sla gen? De gep. generaal Dr. Nasution twijfelt eraan. Hij leidde in de 50-er jaren zelf zo'n beweging (Operasi Budi) en werd door wijlen president Soekarno ge stopt toen hij maar nauwelijks begon nen was. Volgens Nasution had Soe domo niet moeten beginnen bij de kleintjes (ikan teri), maar bij de hoge- ren (kakaps). Nasution vergeet, dat zijn "Operasi Budi" juist gestopt werd, omdat hij de hogeren (de invloedrij ken) aantastte. De studenten zijn het Vl \Y "EL LOCO" 300 tv\ "Nee, dat zijn Boetje en letje niet, die heb ben toch altijd een heleboel rommel bij zich". met Nasution over het algemeen wel eens. Eerst "directe corruptie" aanpakken Maar Soedomo gaat zijn eigen weg. Hij wil allereerst de meest directe corruptie uitroeien, nl. die welke door "the man on the spot" bedreven wordt. De "pungli" bij de douane-ambtenaren aan de havens, door politie op de wegen ("priet! go cap' "priet" van een politie-fluit Rp. 500,en alles is vergeten en vergeven!), het geknoei op de emigratie-kantoren, etc. etc. Want die dingen vallen iedereen dadelijk op, ergeren iedereen en schaden bovendien de economie zeer direct (flow of goods). Bovendien snijdt hij daardoor meteen een bron van verdiensten voor de chefs van die kleine knoeiers af. Want een deel van de "pungli" gaat naar "boven". En langzamerhand hoopt hij dan langs lijnen van geleidelijkheid ook de ho geren te kunnen grijpen. Wat betreft het geknoei langs de weg is hij zo te zien wel redelijk geslaagd. Maar wat de corruptie op de kantoren aangaat, valt het resultaat niet te beoordelen. Mogelijk moet de gever het nu wel bezuren. Want de "pungli" kan ook wel "aan huis bezorgd worden". Maar dan kost het hem nog een taxi of een betjak extra. Zal Soedomo slagen? Ik hoop van ganser harte van wel! Want hoe dan ook, corruptie is een kanker en een pest die op de duur het hele staatsbestel ondermijnt. Ook al wordt ze overal bedreven, in alle landen geen een uitgezonderd (al gaat het in de z.g. "welvaarts-landen" meestal een beetje eleganter) waar mogelijk moet corruptie onderdrukt worden. Toch rijzen er wat "opstib" betreft wel enige vragen Allereerst waar moeten de kleine amb tenaren zonder die "pungli" van le ven? Verscheidene malen heeft de re gering hun salaris verhoogd. De me dedeling kwam steeds omstreeks 1 januari en de realisatie werd dan met een bepaald m.i.v. het nieuwe boek jaar, d.w.z. per 1 april. Maar de tus senhandel leest ook kranten, heeft ook televisie, luistert ook naar de ra dio. En is verbazend goed georgani seerd. In die vier maanden gaan de prijzen ongemerkt omhoog. Van tex tiel, van schoenen, van levensmidde len (behalve rijst, want die is be schermd) van medicijnen, van genees kundige hulp, van vervoer, etc. etc. Zodat de ambtenaar op 1 april tot de conclusie komt, dat in zijn inkomen in werkelijkheid geen enkele verandering is gekomen. Hij kan er nog steeds met moeite twee weken van leven. En die andere 14 dagen dan? Gepensioneerden er slecht aan toe Erger is het met degenen, die voor hun pensioen staan (56 jr.), juist op een leeftijd dat hun gezin de zwaarste financiële eisen stelt. De kinderen moeten studeren; moeder de vrouw is niet meer jong en heeft een hulp in de huishouding dringend nodig. Juist dan vliegt hij eruit en daalt zijn inko- 14

Tong Tong | 1977 | | pagina 14