1 m a! Es Kopyor, vruchten en een aardbeving WIJ KRIJGEN ZE WEER plm. 12,50 aBBBMMMMMBBWWBBBBBBBMMlMr y&&3g$88im^^wsaa^^ Links- Saté ayam met lontong op een blad en op een bord. Tèh panas is lekker in de avonduren! Rechts: Slapen onder de klambu. (Foto's Mevr. I. X. de Graaff) Ofschoon Yogyanese van geboorte, ben ik vanaf mijn 4e jaar tot en met 1956 in Semarang geweest, dus is deze stad voor mij alles. We hebben dus zoveel mogelijk de bekende stra ten waar ik gewoond heb, bezocht. Bekenden met een bezoek vereerd en naar hartelust gesnoept! Ons ontbijt varieerde van ketan met bubuk, pisang goreng, getuk liendrie, of nasi pecel, nasi ayam enz.; ook onze lunch en avondeten werd ergens anders ge bruikt, want mijn familie ging van de mening uit: proevenalles wat je vroeger gewend was te eten en zien of je man dat ook lust. Enkele specia liteiten zoals pèpèsan telor kodok, swiekée en andere voor hem vreemde spijzen, heeft hij echter laten staan. Ik genoot met volle teugen en iedere keer stond mijn lievelingsdrank op tafelès kopyor! O zalig, hoe heb ik in die 21 Hollandse jaren niet vaak gesnakt naar die godendrank en als ik weer eens Kopyor palsu proefde, me getroost met de hoop ooit eens terug te keren naar die streken waar er kopyor tulèn is! We zijn naar de Borobudur geweest en vooral mijn man die dat nog nooit gezien had, bleef fotograferen. Hij had het geluk om het mannetje in zijn huisje te kunnen pakken en nu zijn we benieuwd wat voor rejeki ons nog te wachten staat. We bezochten ook de Kraton van de Sultan en bleven wel even perplex staan voor de stam boom van één van de vroegere heer sers, die 76 nazaten had. Onze gids was daar een lief meisje, maar zo teertjes en dun, dat ik me een"dikke meloen" vond. We logeerden in Hotel Nirwana, eenvoudig maar met een prachtig bed en kast van houtsnij werk. Lakens en kussens van batik, heel mooi! Het graf van mijn groot moeder in Gondomanan was echter reeds verdwenen; het dateerde van 1914 en is door ons niet verzorgd oe- weest. Op dat gedeelte staat nu een moderne bus terminal. De graven die er nog liggen zijn deels verzorgd en deels overwoekerd met gras. Hier en ook op de begraafplaats Kobong te Semarang waar mijn ouders begraven liggen, hebben wij geen last gehad van bedelaars. Je zag ze wel, maar ze kwamen niet naderbij. Wél kookten ze hun potje op de graven of lagen rus tig in de. nissen. Langs de weg Semarang - Yogya een heleboel warungs met allerlei heerlij ke vruchten, zoals katès jingau (vuur rood en lekker zoet); klèngkèng, du- ku, ananas, jambu air, blimbing manis en niet te vergeten allerlei soorten pisang. Ook gewoon verkopers met hun pikolans aan de kant van de weg, die de voorbijgangers luidkeels hun waren aanprezen. We hebben ook in Ungaran gelogeerd bij een vroegere schoolvriendin en zijn samen met haar man naar Salatiga, Ambarawa, Kopèng, Magelang, Te- manggung enz. geweest. Overal langs de weg gestopt om mooie panorama's te fotograferen; we hadden stralend weer. Ook de bloemen waren fantas tisch. Temanggung heeft het predikaat gekregen van schoonste stad van In donesië; inderdaad is het hier echt bersih! We hebben ook gevaren op het meer van Mèndjèr waarbij gebruik werd gemaakt van een soort trektouw. Het Diengplateau heeft nog altijd die warme modder spuitende grote kawah en het ruikt naar zwavel. De auto zuchtte en sputterde wel een beetje bij die tocht! Semarang - Den Pasar per plane was zo afgelegd en nauwelijks waren we bij het Zusterhuis en hadden mijn tan te en Moeder Overste begroet, of de meisjes van het Internaat aldaar ren den gillend "Lindu-lindu" roepend, de straat op. Inderdaad voelden we ook de schokken en trillingen geruime tijd, maar Bali heeft niet zoveel schade opgelopen als vorig jaar juli het geval was. Enkele beelden op straat hebben wel een arm of hoofd verloren, veel kalk en rommel is naar beneden ge vallen. Het Art-Centre was echter voor publiek gesloten; een paar gebouwen aldaar hebben scheuren gekregen en men was bang voor instorting. Met de taxi de hele dag de diverse toeris tische attracties bezocht, maar het mooiste vonden we de Gunung Batur en het gelijknamige meer. Ik voor me zelf vind eenmaal Bali gezien, vol doende; het is mooi, maar Java trekt me veel meer. XANTIPPE, HOOGVLIET TONG-TONG verzamelbanden om uw meestgelezen nummers of com plete jaargangen Tong-Tong snel, goedkoop en stevig in te binden! Op veler verzoek hebben wij ze weer laten maken, banden die met een eenvoudig systeem van 2 schuifjes-in-het-midden het inbind- probleem oplossen. Geen rondslingerende bladen meer, maar een waardevol boekwerk na een jaar! Ivoorkleurige omslag (plastic, dus makkelijk schoon te vegen) en groene Tong-Tong opdruk. Definitieve prijs nog niet vastge steld 19

Tong Tong | 1977 | | pagina 19