Indonesisch nieuws CDan iSirik. en andere pruimen KIMM Indische spekkoek Vroeger dacht ik altijd dat die ouwe vrouwtjes hier óf tabak pruimden óf sirih kauwden. Pas nu ik met Udji getrouwd ben en verschillende van mijn nieuwe tantes dit ook doen, weet ik dat het geen of of" is, maar en en" I En dat die pruim tabak er alleen maar is om het teveel aan rood weg te deppen en eventueel de tanden wat af te wrijven. (Het is, kunnen we dus zeggen, een soort van "dot poetskatoen" maar dan gemaakt van tabak.) En dat meestal ook allebei, dus zowel de tabak als de sirih- zelf, TEGELIJK in de mond zitten! Dat terwijl de sirih achter de tanden zit en er op gekauwd wordt, vóór die tanden de pruim tabak in de onderlip geklemd zit Het formaat van die pruim tabak hangt, dacht ik, af van de "kunst van het afscheuren". Als je per ongeluk een te groot stuk van die lempeng afscheurt, dan loop je daarna wel een beetje voor aap. Zo ongeveer als dit bejaarde sirihverkoopstertje uit Yogya, die geen gek figuur zou slaan bij die volksstam uit Afrika waar ze moedwillig de lippen vergroten door er houten schijven in te stoppen. Maar het sirihkauwen gaat er ook uit. Zoals ik zoeven al zei, ver schillende tantes van Udji doen het nog, maar de generatie van Udji, haar zussen en nichten hebben veel Ifever een stukje "tjiklèt" (chiciets kauwgum) tussen de tanden ROGIER PALEMBANG GROEIT Attentie, oud Palembangers! Onze vriend Ibrahim, radio-officier bij de In donesische koopvaardij is weer eens in Palembang geweest met zijn schip en schrijft ons: "Was langer dan twee jaar niet in Pa lembang geweest, dus ik keek er wel van op dat de haven thans zo druk is. De oude Boom Baru is verbouwd er is nu een lange en brede kade voor in de plaats gekomen. Je kan wel zien dat het druk is, want toen wij aan de mond van de Musirivier kwamen, la gen er al acht zeeschepen op een loods te wachten, wij hebben toen nog een dag buiten moeten blijven. Het is altijd een imponerend gezicht als je de Musirivier op vaart, de loods zoekt zijn weg met herkenning van boeien, bomen en dergelijke meer. Bij hoog water zijn de mangrovebossen links en rechts van de rivier onder water. Plaju en Sungeigerong zijn niet veel veranderd. Wat wel veranderd is is 't plekje vlak voor Palembang, waar de kunstmestfabriek "Sriwijaya" is ge bouwd. Daar is ook een lange kade gebouwd, waar de bulkcarriers komen te liggen als zij vol met kunstmest worden ge spoten. Alle soorten vlaggen ziet men daar, Engelse, Amerikaanse en Duitse schepen. Palembang heeft wel de allures van een grote stad, maar de straten zijn op dit ogenblik nogal pokdalig. Je moet je wel even goed vasthouden als je in een betja zit om er niet uitge- kieperd te worden! Ook zijn er nu ge deelten van de stad waar de betja's niet mogen komen (net als in Jakarta). De watertaxi's zijn moderner, want met grote buitenboordmotoren brengen zij met een rotgang de passagiers naar hun bestemming. Aangezien er zoveel schepen binnen lagen moesten wij op de boeien liggen; gelukkig dat je dan van die watertaxi's gebruik kan ma ken." STOOMBAD TABOE IN INDONESIË Jakarta Stoombaden zullen van af 1979 in Indonesië tot het verle den behoren. Ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken zeggen dat ze misbruikt worden voor "immorele praktijken". De slui ting van nachtclubs en gokhuizen in Jakarta wordt overwogen, even eens "gezien de negatieve effecten op de samenleving", aldus de bron nen bij het ministerie. Casino's, stoombaden en nacht clubs schoten als paddestoelen uit de grond tijdens het bestuur van de voormalige gouverneur van Ja karta Ali Sadikin. Die liet ze vrije lijk functioneren omdat de stad er via de belastingen flink van profi teerde. (Uit Hgse Crt.) Het zal wel weer mijn kwalijk conser vatisme zijn, maar zo'n berichtje doet mij enorm veel plezier. Kunt u zich voorstellen dat er nog landen zijn die iets durven VERBIEDEN in het belang van het geestelijk welzijn van het volk, ONDANKS dat het een financiële strop zal zijn voor de belanghebben den? Zoiets denkbaar in Nederland? Waar Vrijheid en de Rechten van de mens gehanteerd worden bij de ver dediging van mensen van dubieus ge drag en criminele aanleg? We leven hier met Tien Geboden (help het ge loven!) maar geen enkel VERBOD. Want elk verbod ruikt immers naar dictatuur? Trouwens door zo'n verbod als in Indonesië zou de werkloosheid be langrijk stijgen. Het Vrije Beroep, naarstig beoefend door zeer velen van beiderlei kunne zou meteen op de helling komen te saan. Afgelopen met de aangeboren gastvrijheid van char mante huisvrouwtjes. Dat kost het land miilioenen aan lieve bijstand en onderstand en de dagbladen zou den onnoemelijk schade lijden door het wegvallen van duurbetaalde ad vertenties. Dat zijn problemen die men in Indo nesië wellicht niet heeft of op een makkelijker manier kan oplossen. In een welvaartsland geldt een ingenieus, waterdicht systeem van "diensten en ingecalculeerde wederdiensten". Fat soen en eerbaarheid maken de mens niét rijk. Voor niets gaat alleen de zon op, is een gezegde. Laat zij daar om zo vaak verstek gaan? L.D. REUZENSTINKDIEREN OP JAVA GEVONDEN Reuzen stinkdieren, waarschijnlijk o- verlevenden uit prehistorische tijden, zijn in de oerwouden van het noorden van Midden Java ontdekt, aldus meld de het Persbureau Antara. Volgens het bericht zijn de stinkdie ren zo groot als Duitse herdershon den en kunnen zij in bomen klimmen. B.O. Nainggolan van de Vereniging van dierenliefhebbers van Midden Ja va zei dat een exemplaar van deze reuzenstinkdieren onlangs op de hel lingen van de Ungaran in Midden Java door schaapherders werd gevangen en gedood. Nainggolan betreurde het feit dat reuzenstinkdieren niet zijn op genomen in de lijst van beschermde diersoorten. (Times Wire Services) Stort 15,op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale ver pakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020 - 72 84 61 5

Tong Tong | 1977 | | pagina 5