- een oplossing Voor al uw reizen naar INDONESIË Zl "ROUVEEN" af, nu eens met een scherpe bocht naar links, dan weer met een zwierige zwaai naar rechts door de donkerte wist te laveren. Even safe rolden we door de slecht verlichte, drukke stra ten van Semarang. Omstreeks half 12 arriveerden we in de eerste pleisterplaats in de buurt van Pekalongan. Zo'n pleisterplaats is 'n interessant en gezellig gedoetje. Stel je voor een groot vierkant terrein waar langs drie zijden gebouwen: eethuizen, toko's warongs. In de nacht wordt alles met felle lampen verlicht. Bussen rijden aan en af. Die arriveert wordt via een loudspeaker verwelkomd met een "Selamat datangl"; die vertrekt wordt een "Selamat jalan" toegewenst. De chauffeurs hebben gelegenheid wat uit te rusten en krijgen een gratis maal tijd. Voor de passagiers zijn er ook geneugten. In het eenvoudige Indone sische eethuis (restaurant is een beet je grootse benaming ervoor, ofschoon het toch met die titel versierd is) kun je een heel fatsoenlijk etentje krijgen voor een redelijke prijs. In de toko's en stalletjes kun je mooie batik en kleurige synthetische textielstoffen kopen, maar voor toeristen-priis. Ver der nog allerhande waar en snuisterij en: overhemden, ondergoed, schoe nen, sloffen, pajongs, gouden en na- maak-gouden sieraden, kettinkjes, broches, ringen met valse edelstenen, odeuren, tandpasta, tandenborstels, speelgoed, enz., enz. Vrouwen en kleine jongens bieden je nog desa- tractaties aan, griezelig van voorko men, nog griezeliger van inhoud. Na tuurlijk ook verschillende soorten fruit, als djeroeks, pisangs, e.a. vruchten. Dat alles schept rondom een tiental bussen een genoeglijke sfeer in het licht van de lampen. Stijf van het roerloze zitten wilde ik er natuurlijk even uit. Maar dat ver eiste moed en doorzettingsvermogen. Over talloze benen, zakken, pakken, krandjangs, dringend door een com pacte massa van zittende en staande mensen, lukte het mij het portier te bereiken en terecht te komen tussen de krioelende menigte van het par keerterrein. Na aldus energiek alle moeilijkheden te hebben genomen, strompelde ik het restaurant binnen. Het eerste en enige wat ik nodig had, was een groot glas koffie "toe broek". Dat liet ik neerzetten op een tafeltje waar ik bij op en neer bleef drentelen om niet alleen te wéten, maar proef-ondervindelijk vast te stel len, dat ik nog benen had. Na een goed half uur was 't weer instappen; met klauteren en klimmen over bovengenoemde obstakels nam ik mijn oorspronkelijke houding weer aan, totdat we voor een tweede keer pleisterden in de omgeving Ci- rebon. Een beschrijving ervan is overbodig, want het is een zuivere copie van de eerste verpozing. Daarna ging het in 't gebruikelijke tempo richting Jakarta. Om half vijf Krupuk (Foto Wahjudi) arriveerden we op het busstation in Z.O.-Jakarta. "Ziezo, dacht ik, om 6 uur zullen we gemakkelijk in Tange rang kunnen zijn". Daarbij hoopte ik ook, dat er een aantal passagiers zou uitstappen, waardoor wat ruimte zou worden geschapen. En inderdaad, een grote groep stapte uit, maar o jé, er kwamen meer binnen dan eruit gingen Wat ik voor onmogelijk had gehouden, bleek tóch te kunnen! Na niet te lange tijd gingen we weer verder, maar met een kleine verras sing: in Kebayoran Baru, Jakarta-Zuid, bleven we op een afgelegen plekje om onbekende reden staan, meer dan een uur. "Geduld", verzuchtte ik, "aan al les komt een eind." Toen we tenslotte vertrokken, was 't alweer dag gewor den, zodat we langs de stille wegen van de vroege ochtend in ongehin derd tempo het laatste traject afleg den. N. BRANTJES, S. J. lil!!iiiiMii::in:i'i'! Dat is wel een raar opschrift voor een artikel in "Tong-Tong", maar leest U maar. verder. Kort geleden zag ik op de Televisie een film van Java over de erosie op verschillende plaatsen. Ik dacht aan boekweit en waarom? Als leraar was ik o.a. belast met de praktische lessen van de Cultuur school in Soekaboemi, maar dit is al vijftig jaar geleden, zelfs ruim vijftig jaar. Ik kwam in bezit van een zakje boekweit, dat op een stukje van de tuin werd uitgezaaid. Het was onge looflijk hoe goed het gewas het daar deed, na drie maanden kon geoogst worden. En - werkelijk - een rijke oogst van het kleine stukje grond. Ik heb toen getracht belangstelling te krijgen voor dit gewas bij de bevol king, maar dat liep op niets uit. Rijst had de belangstelling en geen onbekend ander gewas. Nu, door de bedroevende erosie zal dat misschien anders liggen, een sawah is voor de teelt niet nodig, minder goede grond is voor de teelt van boekweit voldoen de. Ik vermoed dat er tegenwoordig zeker belangstelling voor bestaat. Het gaat er nu om: hoe bereiken we de bevolking? Hoe wekken we de be langstelling op, en voldoende mede werking om proeven met dit gewas te nemen. Hoe leert men de bevolking boekweit in het dagelijkse menu op te nemen (boekweit-pap, boekweit- pannekoek, boekweit-grutjes enz). Maar dit is "nommer doewa" zouden we vroeger gezegd hebben. Ook de bewerking na het oogsten moet mo gelijk praktisch bekeken worden. Vijf- tiq jaar geleden kreeg ik van de Land bouwschool te Wapeningen alle me thodes om het meel te verkrijgen op eenvoudige wijze. Die gegevens zijn echter zoekgeraakt. Ik hoop tenslotte, dat dit artikel door de een of andere instantie gelezen wordt en dat via Tong-Tong dit land bouwgewas in de toekomst in de tro pische gewassen kan worden opqe- nomen. G. OVERDIJKINK Noot redactie. Ongetwijfeld zullen landbouwdeskun digen, ook in het kader van verbete ring van volksvoeding (World Food Organization) en/of de organisaties die zich bezighouden met het opvoe ren van agrarische mogelijkheden in landen die hun "onderontwikkeling" te boven moeten komen, zich met boek weit en andere granen hebben bezig gehouden. Voor wie aanvullende in formaties kan geven, of meer weet over bepaalde projecten, voornamelijk in Indonesië, ons blad heeft daar gaar ne plaatsruimte voor. o.a. 3 weken volledig verzorgd vanaff 2.800, en 20 dagen rondreis JAVA/BALI voorf 3.715, van 10 t/m 29 juli 1978. EERST SPAREN Op uw reisspaarrekening vergoeden wij 7y2 rente. Uitvoerige informatie over de reizen en spaarrekening verkrijgbaar bij de Antwoord nr. 40, ROUVEEN (postzegel niet nodig), of telefonisch 05226-441. U ontvangt tevens onze prachtige kleurenfolder. 9

Tong Tong | 1977 | | pagina 9