Adieu kwee semprong Wegens inventarisatie in aansluiting op de feestdagen zal ons kantoor van 22 decem ber tot en met 3 januari 1978 GESLOTEN zijn. Woensdag 4 januari zijn wij weer open. Tjalie Robinson B.V. Per 1 januari 1978 wordt het Tjalie Robinson B.V. Indisch Tijdschrift Moesson Boekhandel Moesson Toko Moesson Uitgeverij Moesson WAT BETEKENT MOESSON Ons tijdschrift van 15 december (no. 10) wordt zoals ieder jaar samengetrokken met het mmmer van 1 ianu" ari '78 en zal dus een dubbel nummer worden (Kerst/Nieuwjaarsnummer). We hopen dat het voor de feest dagen in uw bus ligt! Het daaropvolgende nummer verschijnt 15 januari 1^78 (no. 11). Honderdduizenden kwee semprong, stuk voor stuk gebakken en gerold met aandacht en finesse, opdat ze "precies als vroeger" zou smaken, die prestatie leverde ze, jaren lang. Haar naam wilde ze niet genoemd hebben, dat heeft ook geen zin meer, zei ze, "want ik moet er mee stoppen. Gezondheidsredenen. We zullen er niet te lang over praten, maar het verdriet is groot en algemeen. Kunt u zich voorstellen geen kwee semprong meer in onze toko De beste die er ooit gemaakt zijn, onze eigen ouderwetse knappertjes bij de thee en koffie. In Holland heb je ze, in Spanje, in Oostenrijk moeten ze ook lekker zijn. Maar er is maar één echte Indische kwee semprong en die hebben we gehad. Adieu aan een onbekende maakster die we graag een Gouden KWEE SEM PRONG zouden willen overhandigen, als dank voor al het goeds dat ze jarenlang voor ons gemaakt heeft. We vergeten het nooit I "Regen, alsmaar regen", antwoordde iemand aan wie ik het vroeg. Hij doelde misschien alleen op zijn doorregende schoenen en jas, want het kon toch niet zijn dat hij nooit van de droge moesson gehoord had? Moesson is tenminste een woord dat U snel in ieder Nederlands woordenboek kunt opzoeken. Of u veel wijzer zult worden van de uiteenzetting, is een andere kwestie. Kijkt u even mee naar wat van Dale ervan zegt: Moesson, Port. Arab, mausim - perio dieke tijd. 1. periodieke, binnen iedere periode constant uit dezelfde richting waai ende wind in de keerkringlanden, die met de jaargetijden afwisselt, met name in de Indische en Grote Oce- 2. jaargetijde waarin de genoemde win den waaien: natte of kwade moesson (waarom kwaad?); droge moesson, figuurlijk, de goede, kwade moesson, gunstige of ongunstige tijden voor iets. (m.a.w. zoek het zelf maar uit!) Als we verder ons licht willen opsteken in van Koenen-Endepols (27ste druk) dan zien we: "een halfjaarlijkse wisselende wind in de Indische en Stille Oceaan", en Kramer (14e druk) voegt daar nog aan toe: "moes'son, moesson' m (-s) jaarge tijde in Zuidoost-Azië met constant waaiende wind: van oktober tot april een N.O. wind (droge moesson); van mei tot oktober een Z.W. wind (natte moesson)" Wat jammer nou toch, dat het nu pre cies andersom moet zijn! De Zuid-West passaat waait, na de benauwende Oc tober/November maanden (kentering) uit het Westen en de regentijd duurt dus van November tot en met April. De Oostmoesson of droge tijd duurt van Mei tot October. Wij hopen dat in latere drukken van Kramer deze verschrijving zal worden hersteld. Stelt u voor, al die Indonesië- toeristen die in Juni bomen vol ram- boetan en doekoe verwachten! Op deze manier blijven de Tropen, zelfs tot het klimaat toe, een groot mysterie voor het Nederlandse volk boven de evenaar. Eén ding is zeker: het woord moesson zal toch niet zulke tong-kron kelingen opleveren als tong-tong. Mocht dat toch het geval zijn, we tekenen het op en houden u op de hoogte! AANKLACHT Ruim dertig jaar na het beëindigen van de tweede wereldoorlog is opnieuw door Uw stichting de aandacht geves tigd op het grove onrecht gedupeerden aangedaan, namelijk dat het achter stallige salaris van de in Japanse krijgsgevangenschap en internering doorgebrachte jaren nog steeds niet door de Nederlandse overheid is uit betaald. Bovenstaande foto, is genomen van een schilderij dat een vijftig a zestig jaar geleden is gemaakt door mijn schoon vader (die als koloniaal naar het voor malig Nederlands Indië was gekomen), na een ontmoeting met een ex KNIL- militair. Deze laatste, gedecoreerd met o.a. de Militaire Willemsorde, was blind geworden, kon niet leven van de hem toegekende toelage en moest gaan bedelen. Het schilderij is duidelijk als aanklacht bedoeld en bewijst dat de overheid nooit veel aandacht heeft gehad voor de belangen van ex-militairen. Zou het nuttig zijn van de foto een poster te maken met als onderschrift bijvoorbeeld: "Ook zestig jaar gele den reeds had de overheid geen in teresse in de belangen van ex-militai ren. Ex-Japanse krijgsgevangenen en geïnterneerden eisen alsnog uitbeta ling van "back pay". M. E. MARSMAN Een onrechtvaardigheid jegens een enkeling begaan is een bedreiging voor allen - Montesquier. 3

Tong Tong | 1977 | | pagina 3