Bungalow, villa of appartement aan de Spaanse sinaasappel- en citroenkust Denia-Groep? de Denia-Groep de Denia-Groep De Denia-Groep TWINTIG JAAR GELEDEN 45 pagina's dikke kieurenbrochure HET NIEUWSBLAD voor Sumatra Op zondag 1 december 1957, nu twintig jaar geleden, kwam 's middags om twee uur volkomen onverwacht over de Indonesische radio de mededeling dat vanaf dat moment de Nederlandse pers in Indonesië verboden was. Ook zouden er geen Nederlandse boeken en kranten meer ingevoerd mogen worden. Het Nederlands als taal was in Indonesië taboe geworden. Dat werd de volgende dag nog eens extra benadrukt met een verbod op reclame in het Nederlands in kranten en bioscopen. Ook Nederlandse namen voor winkels werden niet meer gedoogd. Uit die tijd dateert de omdoping van Toko De Zon in Pasar Baroe in Dja karta in Toko Matahari. Maar de tijden zijn veranderd, want de winkel die daar tegenover geopend is, heet nu wel weer Toko De Ster, en er is nog een Toko De Hemel ook. Ik geloof dat iedereen zijn persoonlijk dieptepunt in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië heeft gehad. Voor mij was dat dieptepunt 1 decem ber 1957, de dag dat het Nederlands in Indonesië werd uitgebannen. Dat dat maar tijdelijk zou zijn, wisten we toen nog niet. Het Nieuwsblad voor Sumatra, het in Medan verschijnende Nederlandse dagblad waarvan ik des tijds hoofdredacteur was, was een van de zes kranten die verboden werd. (De andere vijf waren de Javabode en de Nieuwsgier in Djakarta, het Nieuw Su- rabaiaasch Handelsblad en de Vrije Pers in Soerabaja en het A.I.D. "de Preangerbode" in Bandoeng. Voorts vielen onder het verbod het Nederland se bulletin van het persbureau "P.l. Aneta" - dat diezelfde ochtend nog verschenen was, het geïllustreerde blad Wereldnieuws en allerlei bladen van autoclubs, huisvrouwenverenigin gen, geestelijke organisaties enz.) Aan mijn zolang gerekt verblijf in Indonesië kwam daardoor noodgedwongen een einde. Aanleiding tot de tegen de Nederland se taal gerichte Indonesische maatre gelen was, dat Indonesië besloten had bij haar beleid tot verkrijging van West- Irian een andere tactiek toe te gaan passen. De acties via de Verenigde Naties boekten weinig succes en dus had men besloten de zaak harder aan te gaan pakken. Na de afschaffing van de Nederlandse pers volgden eerst het "onder toezicht stellen" en vervolgens de naasting van alle Ne derlandse bedrijven in Indonesië. En dat leidde weer tot het vertrek van vrijwel alle Nederlanders, die nog in Indonesië waren. Het merkwaardige was dat bij dat al les de persoonlijke verhoudingen tus sen Nederlanders en Indonesiërs nog altijd goed waren. De avond voor dat afschuwelijke verbod afkwam, zater dagavond, waren we zoals wel vaker gaan eten bij "De Njonja", zoals een vooral om zijn "soep telor kepiting" beroemd Chinees restaurant in Medan in de wandeling genoemd werd. De naam sloeg op de dame die daar de scepter zwaaide. Daar ontmoetten we die avond Indonesische collega's en vrienden, die later met ons mee naar huis gingen. Het was een en al harte lijkheid en gezelligheid. Geen vuiltje aan de lucht. Die zondagmiddag van de eerste de cember kwamen ze weer bij ons bin nenvallen. Geschrokken, ontzet. Ook zij hadden het nieuws over de radio gehoord. "Wat kunnen we voor jullie doen?" was hun vraag. Er kwamen meer mensen, Indonesiërs, ook mijn collega's van de krant. Het medeleven was enorm. Tot ons vertrek hielp iedereen en daarna duurde de cor respondentie voort, ledereen probeer- Medan, 3 december 1957 L.S. Bij besluit van de Indonesische minister van voorlichting is per 1 december j.l. een verbod tot publikatie en verspreiding uitge vaardigd van in het Nederlands verschijnende nieuwsorganen in Indonesië. In verband hiermede is de uitgifte van Het Nieuws blad voor Sumatra gestaakt. Voor de tot op heden van Uw zijde ondervonden medewerking betuigen wij U van harte onze dank. C. H. SCHAAP hoofdredacteur Zó mocht het verschijningsverbod voor Het Nieuwsblad voor Sumatra de le zers kond gedaan worden. de de klap die ons was toegebracht te verzachten. Andere Nederlanders, werkzaam op ander terrein, hadden dezelfde ervaring. Door en door slecht waren de officiële betrekkingen tussen Nederland en In donesië toen, maar de persoonlijke verhoudingen waren goed. Valt het dan te verwonderen dat toen de "of- ciële" moeilijkheden tussen de twee landen eenmaal opgelost waren, "Iri an" geregeld was, Nederlanders en Indonesiërs klaarstonden om elkaar in de armen te vallen? En dat Nederlan ders en het Nederlands in Indonesië weer welkom zijn, misschien wel als nooit tevoren? I C. H. SCHAAP Betere en één uitgebreide solide informatie maar dan ook van A tot Z, verstrekt U Pr. Hendrikkade 20-21, Amsterdam. Telefoon 020-24 41 25 25 85 73, Gebouw Mercurius, telex 14525 Vraag per omgaande onze vergelijk dan, en nu alvast een handdruk van uw serieuze partner aan de Costa Blanca: biedt U een SPECIALE ZATERDAG EN ZONDAGSERVICE van 10-14 uur. Pak nu de telefoon of schrijf!

Tong Tong | 1977 | | pagina 4