P0IRRIE Aantekeningen na een reis over Java en Bali CII Kamus Kantong Kramers Kamus Belanda In de vijftiger jaren zei een Amerikaans journalist, die Jakarta voor het eerst bezocht, na een rondrit per auto dat hij nog nergens ter wereld zulk een goed on georganiseerd verkeer had ontmoet. Het was een ironisch grapje, maar het schoot mij te binnen bij het aanschouwen van het huidige, sedert zeker nog vele malen drukker verkeer in het moderne Jakarta. In tegenstelling tot de vele kri- tikasters van de Indonesische chauffeur, die hem schrikachtig, onbetrouwbaar en blufferig vonden ben ik altijd een bewonderaar geweest van dit specimen. Natuurlijk was er - en is er - nog altijd en overal kaf onder het koren. Mis schien heb ik het altijd goed getroffen met mijn chauffeurs. Hoe dit zij, mijn waardering voor de soepelheid van geest en pols van vertegenwoordigers van het nobele beroep is zo mogelijk nog gestegen tijdens mijn jongste ver blijf. Niet mijn waardering voor zijn kennis, respectievelijk de toepassing van de verkeersregels, waarmee nog aanzienlijk meer dan in Nederland de spot wordt gedreven - en dat zegt wat! Meestal lopen de experimenten op dit gebied toch nog goed af, ofschoon... er vallen dagelijks niet minder dan gemiddeld vijftien doden in het ver keer. Meestal zijn dat echter geen au tomobilisten maar voetgangers, die in het beangstigend drukke verkeer het hoofd verliezen bij het oversteken. Een grote verbetering is, sedert mijn vorig bezoek in 1971, de aanwezigheid van verkeerslichten op drukke kruisingen. Daar gedraagt men zich zeer discipli nair. Ook bij de spoorwegovergangen, meestal uiterst summier beveiligd, zo als aan de oostzijde van Medan Mer- deka - het vroegere Koningsplein - waar geen spoorwegbomen meer zijn, probeert niemand "nog net even" over te steken. Het wagenpark is thans uitgebreid met de bajaj (spreek uit badjai), naar ik mij heb laten vertellen een product uit India, voorzien van drie wielen. De chauffeur bevindt zich voorin; achterin is plaats voor drie personen - het aan tal is berekend op de gebruikelijke slanke bouw van onze Indonesische vrienden en vriendinnen. Met drie ste vige Nederlanders hoef je het niet te proberen! Naast de demo's en ander klein spul is de bajaj een vorm van openbaar vervoer en draagt zijn steen tje bij in dit chaotisch geheel. Overal ter wereld vindt men tekenen die het onderscheid in rang en stand markeren: status-symbolen, en overal schijnt de behoefte to keep up with the Joneses een belangrijk deel van de aandacht in beslag te nemen. U her innert zich de lange pinknagel van de Javaan, die daarmee duidelijk maakte dat hij zich toch vooral niet met zo iets minderwaardigs als handenarbeid bezighield. Of de vulpennen in de lin- kerbovenzak, die duidelijk maakten dat de drager een intellectueel was, of zichzelf er in ieder geval voor aanzag De nieuwe elite die sedert de onaf hankelijkheid ontstond demonstreerde zich naar buiten door het ruime ge bruik van auto's, bij voorkeur van het gerenommeerde merk Mercedes. Nu behoort de Mercedes bovendien air-conditioned te zijn. Maar er zijn ook andere symbolen die moeten aantonen dat men niet alleen weet hoe het hoort maar ook vermo gend genoeg is o.m dat te tonen. En dat, terwijl juist de president het voor beeld geeft in soberheid en het ge bruikelijke pakean deftig heeft afge schaft: het zwarte of donkerblauwe "geklede" kostuum dat op dure par tijen "de rigeur" was. Daar de presi dent thans ook bij officiële gelegen heden meestal in batik shirt verschijnt hangt het deftige pak nu in de kast. Maar om terug te keren tot het nieuw ste status symbool: U mag het geloven of niet, dat is het kamerbreed tapijt! Ik ben kennelijk te oud om nog met de tijd mee te gaan maar in mijn opinie is er voor de tropen niets gekkers te verzinnen dan een vloerbedekking die zich uitstrekt over de volle breedte tussen vier muren! Wat was er pret tiger dan op je blote voeten op de marmeren of betegelde vloer te lopen! En wat een enorm stofnest moet in de droge tijd zo'n tapijt niet worden - om te zwijgen van de modder in de regen tijd! Een subtiel detail: wie bovendien de wanden van zijn vertrekken ook nog laat behangen, heeft zich aan de top van de beau monde genesteld Er zijn zelfs hotels die adverteren dat zij logies aanbieden in vertrekken met kamerbreed tapijt Natuurlijk zal ook deze mode voorbij gaan. De mode wisselt namelijk snel in Indonesië. Maar wat niet wisselt is het snelle tempo van verandering van het oude tropenland in een wat men noemt "modern" land. Niet alleen het karakter van de bebouwing verandert. Zelfs de villaatjes die vóór de oorlog in Menteng al de statige oude behui zingen vervingen die zo verrukkelijk aan de eisen van het klimaat waren aangepast hadden nog een min of meer "tropisch" karakter. Het monster AC (airconditioning) maakt het moge lijk, in een kleine ruimte, desgewenst zonder ramen, zijn leven te slijten of zijn werk te doen Leve de nieuwe zakelijkheid I JHR. (wordt vervolgd) Lang gewacht, eindelijk weer te krijgen door Amin Singgih Drs. W. Mooyman Uitstekend zakwoordenboekje Bahasa-Ned. v.v. IN DE NIEUWE SPELLING I f 7,25 porto f 1,70 groot woordenboek Bahasa-Ned. v.v. f 54,porto f 4, HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.). St. Gerlach 43 tel. 04406 -4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder- gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; Incl. be diening en B.T.W.. Logies met ontbijt f 20,p.p.p.d. Half pension f 30,p.p. p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 30.— p.p.p.d. Kamer met dou che en toilet half pension f 38,p.p.p.d. "En ik heb jou nog zo gezegd: Een schilderij van kleine gubung met een Waringinboom ervoor". 28

Tong Tong | 1977 | | pagina 28