Mah Roos ^fuwelieróbedryl 't Carillon ASEMSTROOP Tel. 070-45 11 45 Thomsonlaan 108 Den Haag Fabrikant van alle Indische sieraden in 22 en 24 karaats goud. Markiesringen Zware halskettingen Schakelarmbanden Slangenarmbanden Slangenringen Krintjing armbanden Briljanten ringen Briljanten oorknoppen Kabaja Spelden Trouwringen Sebelah rotan armbanden DOOR ONS FIJNE HANDWERK BRENGEN WIJ DE MOOISTE COLLECTIE VAN NEDERLAND. He, wat heerlijk zo'n douche. Daar haalt een ligbad het toch niet bij. Het stromende water om je heen sluit de hele wereld uit en wat een gelegen heid om luidkeels je gemoed lucht te geven! Liederen, die je jaren niet gehoord hebt, wellen zo maar in je op en ver dringen elkaar om naar de oppervlak te te komen. "Daar is een baboe, die je nooit vergeet!" Waar ko.mt dat me lodietje ineens vandaan? Ik ken er de woorden niet eens van. Alleen die ene regel. En dan zong ik inplaats van "baboe", "kokkie". Mah Roos. Kort, dik, met die eeuwige sirihpruim in haar mond. Ze kwam bij mijn moeder als keukenprinses in dienst even voor dat ik geboren werd. Ik was dan ook "haar" kind, dat was niet te ontken nen. Ze was niet jong meer. Van het wei nige dat ze ons uit haar leven ver telde kon ik opmaken, dat ze tien kin deren gebaard had, waarvan er vijf nog in leven waren. Waarom ze deze verliet en bij ons kwam, heb ik nooit geweten. Jaren en jaren later, heeft ze door mijn moeder's naspeuringen nog eens contact met een van haar kinderen gehad. Zoals gebruikelijk woonde zij bij ons in. En is 20 jaren lang onze trouwe hulp, verzorgster, raadsvrouw en op voedster geweest. Strakker nog dan mijn ouders hield zij de teugels in ons huishouden. Als kind haatte ik alles, wat groente was. Maar "bordje leeg- eten" werd door haar gehandhaafd, al moest zij door mijn teuten wel eens een uur wachten met het afruimen van de etenstafel. En toen die tijd in .mijn leven aanbrak, dat de dokter het nodig achtte, dat ik "drie keer per dag een eetlepel" levertraan nam, was zij het, die al mijn trucjes doorzag en mij het (Vervolg: "De tocht") gevonden zijn voor het eeuwige leven. Jo! Verder jol Op straat: Bang, ini poe- koel brapa, kira-kira. Kira-kira poekoel satoe. APA?!?I Van de lari, jongens! Met de trein maar. Als niet te duur. Het kostte maar twaalf cent of zoiets. Ik kwam om drie uur thuis. Sluipend door de achterdeur vanwege "ke-te- laat-en" en één stuks schoen defèk. Waar kom je vandaan?! Van het kerk hof. Tardoer-dar-geplok! Aldus Ma. Pa lachte homerisch. En toen al. Vreemd: die idiote tocht heb ik nooit kunnen vergeten. En langzamerhand is zij vol symboliek geraakt: eindigt niet elk gelukzoekend leven tenslotte op het kerkhof? Zouden wij dan maar liever "helemaal nooit iets willen?" M.a.w. moeten we van ons huis maar een kerkhof maken? Want wie nooit iets wil, nooit iets waagt, sterft toch. Maar mist het leven van horizon tot horizon. gehate goedje in de mond stopte. Maar dan had zij een heerlijk stuk extra gezouten "tempeh goreng" voor rtie klaar. In de middaguren, waar de Indische temperatuur (en de rijsttafel) iedereen naar bed stuurt om een middagslaap je te doen, was er altijd wel een ex cuus om uit bed te komen. Je moest toch wel eens een plasje doen? Op weg terug van de W.C. even bij Mah Roos' kamer langs gaan. Meestal zat ze op haar bed, te ge nieten van de rust om zo meteen aan het avondmaal te beginnen. Maar soms had ze zich een potje roedjak gemaakt, en kon ze het niet over zich verkrijgen je te weigeren met haar mee te eten. Jonge mangga, gedon- dong, papaya met een hete, zoete saus. MMM! Mijn moeder deed veel aan sociaal werk en was nogal eens van huis. Vooral toen ze vroedvrouw werd en minder bedeelde vrouwen, die zich geen medische hulp konden veroor loven, ging helpen, was Mah Roos het die ons ontbijt verzorgde, want babies hebben de onhebbelijke gewoonte, 's nachts ter wereld te komen en moeder was dan vaak 's morgens niet thuis. Gedurende de oorlogstijd en de lange jaren van Japanse overheersing, wei gerde ze haar salaris aan te nemen, omdat het financieel voor ons al moei lijk genoeg was. Europeanen mochten immers hun baan niet behouden, en leefden op verkoop van huishoudelijke artikelen, handwerk en les geven. Hoe wist ze ons, kinderen, als de sire nes ons tot een nacht in onze onder grondse schuilkelder verbannen had, gerust te stellen en met een spelletje zoet te houden. Zij ,die nooit school gelopen had wachtte met even veel spanning als wij rapport-dagen af, en zorgde ze altijd "toevallig" in de buurt van mijn ouders te staan, als wij hen de vrucht van ons al dan niet nijver werk over handigden. Ja, zij was een vriendin zoals ik er nooit een zal vinderv Met haar vlijm scherp instinct wist ze ons waarde volle lessen te leren, die honderd boeken niet zouden kunnen bevatten. Ik zal nooit de dag vergeten, dat zij (Tamarinde limonade) Bereid uit zuivere asem, gezond en lekker. Een frisse drank voor de grote dorst. Net ontvangen! Een welkome suprise voor de feestdagen. f 6,25 per fles. Toko Tong Tong opeens, inplaats van mij bij mijn naam te noemen, mij met "juffrouw" aan sprak. Ze gaf me het mooiste geschenk, dat ik ooit mocht ontvangen: haar "diplo ma" dat mijn kinderjaren met goed gevolg doorlopen waren, haar vertrou wen, dat ik ais volwassene geen mis bruik van mijn rechten zou maken, haar accepteren van de universele wet dat de tijd gekomen was dat het jong op eigen kracht verder moest. Ik zag haar voor de laatste maal, toen onze fa milie door oorlogsomstandigheden moest evacueren. Zij mocht niet mee en wij lieten haar achter in ons huis, hopende spoedig terug te keren. Dat heeft niet zo mogen zijn. Voor zo ver ik weet, is ze niet lang na ons vertrek overleden. Maar in mijn hart leeft ze voort, en haar stem is nog in mijn oren: "Ndoro Non" LILY KNAAP-ULVELING ADRES-CORRECTIE P. T. LIBRA De heer Vredeveld van P. T. Libra In ternational Transport in Solo, die be reid is gasten in Indonesië met raad en daad bij te staan, woont niet meer zoals in onze laatste logeeradres-lijst stond aan de jl. Turisari. Hij is thans te bereiken op jl. Slamet Riyadi 304, Solo, tel. 4448. 6

Tong Tong | 1977 | | pagina 6